Водећи европски регулатор (ДПЦ) у петак је казнио ТикТок са 530 милиона евра због забринутости око начина на који штити корисничке податке и наложио му да обустави пренос података у Кину ако обрада не буде усклађена с прописима у року од шест мјесеци.
Ирски повереник за заштиту података (ДПЦ) изјавио је да ТикТок, у власништву кинеске компаније ByteDance, није успио да докаже да су лични подаци корисника из ЕУ, којима запослени у Кини имају приступ, заштићени на високом нивоу какав предвиђа законодавство ЕУ.
Далекосежне посљедице
Платформа за кратке видео-снимке није ријешила потенцијални приступ који кинеске власти имају када је ријеч о тим подацима, због контраобавјештајних и других кинеских закона за које је ТикТок рекао да одступају од европских стандарда, навео је ДПЦ у саопштењу.
ТикТок је рекао да снажно оспорава ту тврдњу и да је користио правни оквир Европске уније, такозване стандардне уговорне клаузуле, како би омогућио строго контролисан и ограничен приступ на даљину. Најавио је жалбу на пресуду.
Такође су навели да одлука не узима у обзир безбједносне мјере уведене 2023. године, које независно надзиру даљински приступ и осигуравају да се подаци корисника из ЕУ чувају у намјенским центрима за податке у Европи и Сједињеним Америчким Државама.
Платформа, која се протеклих година нагло популаризовала међу тинејџерима широм свијета и има 175 милиона корисника у Европи, додала је да никада није добила захтјев кинеских власти за подацима корисника из ЕУ, нити их је икада доставила.
"Ова одлука ризикује постављање преседана са далекосежним посљедицама за компаније и читаве индустрије широм Европе које послују на глобалном нивоу“, навео је ТикТок у саопштењу.
ДПЦ је такође утврдио да, иако је ТикТок током четворогодишње истраге тврдио да не чува податке корисника из ЕУ на серверима у Кини, прошлог мјесеца је откривено да је у фебруару пронађена мања количина података похрањена у Кини, која је у међувремену избрисана.
"ДПЦ веома озбиљно схвата овај најновији развој ситуације. Разматрамо које би додатне регулаторне мјере могле бити оправдане“, изјавио је Грејем Дојл, замјеник повјереника ДПЦ-а.
Ово је други пут да је ТикТок санкционисан од стране ДПЦ-а. У 2023. години кажњен је са 345 милиона евра због кршења закона о приватности у вези с обрадом личних података дјеце у ЕУ.
Концентрисани у Ирској
Моћни ирски регулатор за заштиту приватности, који је водећи регулатор у ЕУ за многе највеће свјетске технолошке компаније због локације њихових регионалних сједишта у Ирској, од 2018. године када је добио овлашћења за изрицање казни, изрекао је казне и компанијама попут LinkedIna (у власништву Microsofta), X-a и Мете.
Према Општој уредби о заштити података у ЕУ, која обухвата и чланице Европског економског простора, Исланд, Лихтенштајн и Норвешку, водећи регулатор било које компаније може изрећи казне у висини до четири посто њених глобалних прихода.