Национална канцеларија за борбу против тероризма у Француској покренула је истрагу о таласу напада на више затвора широм земље, за које се вјерује да су координирани и повезани с владиним обрачуном с кријумчарима дроге.
Наоружани нападачи отворили су ватру из аутоматског оружја на улаз затвора у Тулону, на југу Француске, рано јуче. Посљедњих дана аутомобили су запаљени испред још четири затвора, а у Марсеју је нападнута стамбена зграда у којој живе чувари.
Напади су се догодили док се у француском парламенту припрема изгласавање новог закона којим би се повећала овлашћења полиције у истрагама против дилера, пооштрили затворски услови за осуђене кријумчаре и основала нова канцеларија тужилаштва задужена за борбу против организованог криминала.
Према полицији, огромне количине кокаина који долази из Јужне Америке подстакле су насиље повезано с дрогом у Француској, гдје су запљене те дроге досегле историјски максимум. Банде које су се досад концентрисале у градовима попут Марсеја прошириле су се и на мања мјеста која досад нису била навикнута на овакву врсту насиља.
Министар правосуђа Жералд Дарманин требало је јуче послијеподне да посети затвор у Тулону како би изразио подршку особљу, преноси Индекс. Дарманин је рекао да је одлучан у намјери да заустави деловање наркобосова из затвора и наредио је изградњу два нова затвора с највишим нивоом сигурности, капацитета већег од 700 затвореника.
"У више затвора покушали су да застраше особље, од паљења возила до пуцњаве из аутоматског оружја. Француска Република одлучно се суочава с проблемом трговине дрогом и предузима мјере које ће озбиљно уздрмати криминалне мреже", написао је Дарманин на платформи X.
Дарманин је, током посјете затвору, рекао да му је драго што је Национално тужилаштво за борбу против тероризма преузело случај "јер се ради о веома озбиљној ситуацији".
"Ово су терористички напади", рекао је новинарима министар.
"Погодили смо их тамо гдје највише боли"
Додао је да се користе значајни ресурси како би се пронашли починиоци и да ће им бити изречене "веома строге казне".
Дарманин је рекао да су "чини застрашивања затворских службеника" повезани с напорима владе у борби против криминала повезаног с дрогом.
"Можда је то зато што смо их погодили тамо гдје највише боли. Јер први пут деценијама уназад Француска предузима веома озбиљне мјере против трговине дрогом", рекао је министар.
Нова строжа правила
Напади су забиљежени и на затворе у Марсеју, Екс ан Провансу, Валенсу, Ниму, Луину, Нантереу... Синдикати затворског особља рекли су да су изгорјела возила виђена на затворским паркиралиштима неколико дана прије напада који се у понедјељак увече догодио и дјеловао као координисан.
Аутомобили су такође запаљени испред Националне школе за затворску управу. Законски предлог који је пред парламентом омогућио би да осуђени кријумчари дроге буду смјештени у изолацију, да им се укину заједничке шетње и приступ породичним собама, прислушкују телефони и ограниче позиви.
Дарманин је предложио и да министар правосуђа добије овлашћења да одлучује о продужењу изолације до четири године, чиме би се досадашња тромјесечна ограничења значајно променила. То би се односило и на оптужене који још чекају суђење, не само на осуђене кријумчаре.
"Бијели цунами"
То што је вођење истраге преузела Национална канцеларија за борбу против тероризма (ПНАТ), а не јединица за организовани криминал, сугерише да полиција вјерује како би иза напада могла да стоји милитантна група. ПНАТ је објавио да сарађује с обавјештајном агенцијом за унутрашње послове.
Министар унутрашњих послова Бруно Ретеју рекао је да су напади "неприхватљиви" те је наредио појачану полицијску заштиту затвора и особља.
У фебруару – док је објављивао рекордну количину заплењеног кокаина од 47 тона у првих 11 мјесеци прошле године, више него двоструко у односу на 2023. годину, Ретеју је рекао да је Француску погодио "бијели цунами" који је промијенио правила криминалног подземља.
Пронађен натпис DDPF
Нико још није преузео одговорност за нападе, али париски Ле Парисиен пише да су на оштећеним возилима пронађена слова DDPF – што значи "Права француских затвореника". Агенција АФП наводи да су на неким мјестима пронађени анархистички слогани.
АФП такође цитира извор близак истрази који је рекао да напади изгледају као координисани и да су "очигледно повезани" с владином стратегијом борбе против трговине дрогом.
(Телеграф)