Њемачки канцелар Олаф Шолц изјавио је у понедјељак да Европска унија (ЕУ) има капацитет да узврати на америчке царине, јавља Анадолија.
Говорећи у Бриселу уочи првог састанка лидера ЕУ-а посвећеног одбрани, Шолц је рекао да ће тема сарадње између ЕУ-а и САД-а бити интензивно разматрана.
- И САД и Европа имају користи од трговине робом и услугама. Ако трговинске политике то отежају, биће лоше за обје стране - казао је.
Шолц је нагласио способност ЕУ-а да реагује на америчке царине.
- Оно што је јасно јесте да, као јака економска регија, можемо обликовати своје политике као одговор на царине властитим царинама. То је нешто што морамо и што ћемо учинити. Циљ би требао бити поступање на начин који води ка сарадњи - поручио је Шолц.
Испуњавајући предизборно обећање, амерички предсједник Доналд Трамп у суботу је потписао извршну наредбу о увођењу царина од 25 одсто на увоз из Канаде и Мексика те 10 одсто на кинеске производе.
ЕУ се сада припрема за могући трговински рат.
У недјељу навечер Трамп је новинарима изјавио да ће "дефинитивно" увести царине на европске производе.
- Могу вам то рећи, јер су заиста искориштавали ситуацију. Знате, имамо дефицит већи од 300 милијарди долара - рекао је Трамп. "Европска унија – то је право злодјело оно што су учинили."
Лидер Хршћанско-демократске уније (ЦДУ) Фридрих Мерз изразио је забринутост због могућих америчких царина ЕУ-у током конгреса своје странке у понедјељак, упозоривши да царине никада нису биле добар начин за рјешавање трговинских спорова.
Мерз је истакао да би Трампове царине на крају наштетиле америчким потрошачима.
- ЕУ мора ући у преговоре са САД-ом као јединствен блок - рекао је.
Трампове пријетње царинама долазе уочи пријевремених избора у Њемачкој.
Тространачка коалициона влада пала је у новембру прошле године због неслагања око буџета и мјера економског опоравка.
Њемачка ће одржати пријевремене изборе 23. фебруара, а један од кључних проблема у кампањи је посрнула економија.
Њемачка економија забиљежила је пад другу годину заредом у 2024.
Након пада од 0,2 одсто у посљедњем кварталу 2024, пријети јој техничка рецесија ако се пад настави и у првом кварталу 2025.