U Sjevernoj Koreji slavi se desetogodišnjica otkako je Kim Džong Un na čelu države i partije.
Kim Džong Un je tu poziciju preuzeo poslije smrti Kima Džonga Ila, njegovog oca, decembra 2011. godine.
Porodica Kim je čitavu svoju istoriju vladala jednopartijskom državom.
Slavi se na ulicama, ali i u skupštini, koja je pohvalila vođu države zbog razvijanja nuklearnog oružja i jačanja odbrane.
Kim Džong Un je "daroviti mislilac i teoretičar, izvanredan državnik i veliki komandant kome nema premca", izjavio je Čoe Rjong Hae, jedan od najviših zvaničnika Sjeverne Koreje, preneo je Rojters.
Kima je nazvao "nevjerovatnim rodoljubom i velikim braniocem mira" jer je Sjevernu Koreju učinio "uvaženom vojnom silom opremljenom svim moćnim sredstvima samoodbrane".
O Sjevernoj Koreji, koja je zatvorena i izolovana, malo se zna.
Vladavina Kima obilježena je čestim testovima moćnog naoružanja što brine kako susjedne zemlje, tako i Zapad.
Prošle nedjelje Sjeverna Koreja je saopštila da se protivi ratu, ali da neće oklijevati da upotrijebi nuklearno oružje ako je napadne Južna Koreja.
Pod Kimom, Sjeverna Koreja je izvela četiri od šest dosadašnjih nuklearnih proba i razvila masivne interkontinentalne balističke rakete (ICBM) za koje analitičari vjeruju da bi mogle da pogode bilo koji dio Sjedinjenih Država.
Kim je obećao da će poboljšati živote stanovnika i pokušao je da podstakne privredu Sjeverne Koreje, ali je pretrpjela velike udarce posljednjih godina pošto je bila pogođena međunarodnim sankcijama, mjerama zatvaranja zbog pandemije virusa korona, ali i vremenskim prilikama koje su negativno uticale na poljoprivredu.
Agencije UN su upozorile na moguće humanitarne krize u Sjevernoj Koreji i glad.
Državni mediji su izvjestili da je muzej u Pjongjangu otvorena izložba kako bi bila prikazana dostignuća Kimovog "besmrtnog vođstva".
"Deset godina je idealna prilika da Kim još više pojača kult ličnosti", napisao je na Twitteru Kolin Zvirko, analitički dopisnik NK Njuza, koji prati dešavanja u Sjevernoj Koreji, prenosi BBC na srpskom.