Естонска војска је наводно покушала да заустави и заплијени танкер ЈАГУАР, који припада руској "флоти у сјени" и пловио је ка руској луци под габонском заставом.
Да би помогао танкеру, руски војни авион Су-35 ушао је у естонски ваздушни простор, објавио је на друштвеној мрежи Икс Антон Герашченко, бивши савјетник украјинског министра унутрашњих послова.
Естонија је оптужила Русију за повреду њеног ваздушног простора и уручила протестну ноту руском амбасадору.
Руски и естонски медији су извјештавали о овом догађају.
Руска верзија догађаја
Руски медиј "Лента.ру" је објавио да је естонска морнарица, уз подршку пољског ваздухопловства, покушала да задржи танкер ЈАГУАР у међународним водама, који је пловио под габонском заставом ка руској луци. О томе је на Телеграму извијестио и руски портал "Спутњик Блиско зарубежје".
"Естонци су прво покушали да натјерају танкер да уђе у њихове територијалне воде. Када посада није попустила, припадници снага безбједности су почели да застрашују брод ударајући га, па су чак покушали да на њега искрцају војнике из хеликоптера", наводи руски медиј.
Истичу да је танкер задржао курс и успио да се удаљи од потјере, док су, према руским наводима, у операцији учествовали естонски чамац, брод, хеликоптер, авион, као и ловци МиГ-29 из пољског ваздухопловства.
Естонска верзија догађаја
Естонски медиј "ЕРР.ее" је објавио да се инцидент догодио када је војни авион Су-35 руског ратног ваздухопловства повриједио естонски ваздушни простор у близини полуострва Јуминда. Инцидент је трајао мање од једног минута, преноси "Индекс".
Према писању естонских медија, руски авион није имао план лета, а његов транспондер је био искључен. У вријеме инцидента, авион такође није имао двосмјерну радио комуникацију са естонском контролом летења, саопштила је служба за односе са јавношћу Генералштаба естонског Министарства одбране.
Супротно писању руских медија, који тврде да су пољски ловци реаговали на инцидент, Естонци тврде да су на инцидент реаговали португалски ловци Ф-16 Ратног ваздухопловства, који се налазе у бази Емари у оквиру НАТО мисије заштите балтичког ваздушног простора.
Министарство спољних послова Естоније је позвало представника руске амбасаде и уручило му протестну ноту. Како закључује "ЕРР", ово је био први пут ове године да су руске ваздухопловне снаге нарушиле естонски ваздушни простор.
Руска "флота у сјени"
Подсјетимо, руска "флота у сјени" односи се на групу углавном старих, лоше одржаваних и нерегулисаних танкера и других бродова са нејасним структурама власништва, који превозе руску нафту и другу забрањену робу широм свијета како би заобишли западне санкције.
Ова флота, која броји неколико стотина бродова, често плови под заставама трећих земаља, онеспособљава транспондере и нема међународно осигурање, што представља озбиљан ризик за морску средину и безбједност поморског саобраћаја.