Mađarska ima vojne planove kako da zaštiti etničke Mađare koji žive u zapadnoj Ukrajini, otkrio je ministar spoljnih poslova Peter Sijarto. Budimpešta je spremna da djeluje u odbrani 150.000 ljudi koje smatra svojima, otkrio je on u intervjuu u petak.
"Naša zemlja je pripremila hitne ratne scenarije", rekao je ministar za internet stranicu "Indek", prenosi "Mondo.rs".
On je rekao da mađarska vlada želi da izbjegne njihovu upotrebu, zbog čega je tražila mirno rješenje rusko-ukrajinskog oružanog sukoba.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je, međutim, odbacio ideju da ponudi ustupke Rusiji da bi obezbijedila prekid vatre i tvrdi da njegova zemlja može da pobijedi Rusiju uz pomoć zapadnih pristalica. Mađarski ministar spoljnih poslova prokomentarisao je ciljeve dvije zemlje, rekavši da njegova zemlja ima drugačije interese od Ukrajine.
"A šta je ukrajinski interes? Da se što više zemalja uvuče u ovaj sukob, makar kroz isporuke oružja. Naš interes je, s druge strane, da se klonimo ovog sukoba i da minimiziramo rizik od uvlačenja u rat", rekao je Sijarto.
Sijarto je tvrdio da je Budimpešta nakon što je Rusija napala Ukrajinu "zatvorila sva pitanja" koja su ranije izazivala tenzije sa Kijevom.
Kijev je dugo optuživao Budimpeštu da podstiče secesionizam među svojom mađarskom dijasporom, uključujući navodno tajno davanje državljanstva etničkim Mađarima.
Kijev je 2018. zbog tog pitanja izbacio mađarskog konzula u gradu Beregovo. Osoblje misije je ranije snimljeno kako očigledno dijeli papire o državljanstvu ukrajinskim Mađarima i naređuje im da to drže u tajnosti.
Odnosi između dva naroda su se pogoršali 2017. godine, nakon što je Kijev usvojio zakon kojim je postavljena mapa puta za uklanjanje manjinskih jezika iz ukrajinskih škola. Budimpešta je saopštila da je diskriminatorna prema etničkim Mađarima i obećala da će stati na put planovima Ukrajine da se pridruži NATO-u i EU ukoliko zakon ne bude ukinut.
Uprkos Sijartovoj ocjeni da su tenzije prošlost, njegova zemlja je posljednjih mjeseci dobila oštre kritike iz Kijeva. U maju je potpredsjednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk optužila Budimpeštu da se priklanja Rusiji zbog njenog "jeftinog gasa" i da potajno želi da zauzme dijelove Ukrajine sa većinskim mađarskim stanovništvom.