Šta im je Amerika ostavila

S kakvom opremom raspolažu talibani nakon odlaska američke vojske

  • Извор: Кликс
  • 02.09.2021. 09:57

Nakon što su posljednji američki vojnici napustili Međunarodni aerodrom u Kabulu, talibani ponovo vladaju Avganistanom. Ova privilegija sa sobom nosi i brojne prednosti u vidu naoružanja koje je preko noći "palo" pod kontrolu talibana.

Američko 20-godišnje prisustvo u Avganistanu obilovalo je brojnim vojnim operacijama kako protiv talibana, tako i protiv članova terorističkih grupa kao što su Al Kaida i ISIL-K.

Zbog toga, ali i potreba američke vojske, veliki broj naoružanja slio se u Avganistan u posljednjih 20 godina. Međutim, odlaskom američkih trupa, oružje je ostalo što je talibane dovelo u poziciju o kojoj su do sada mogli samo sanjati.

Grupa koja je prije 20 godina slovila za slabo opremljenu i obučenu vojsku čije je glavno naoružanje kalašnjikov, sada je postala relevantan politički, ali i vojni faktor s obzirom da su američki hangari, skladišta i svi ostali objekti pod vlasništvom talibana.

Od zauzimanja Kabula, na društvenim mrežama pojavili su se brojni snimci koji prikazuju talibane u punoj borbenoj opremi američke proizvodnje. Specijalna jedinica Badri 313 od glave do pete obučena je u američku opremu i po izgledu teško da se može razlikovati od specijalnih jedinica iz drugih dijelova svijeta.

Šta je Amerika ostavila talibanima?

Novinari BBC-a analizirali su aktuelno stanje u Avganistanu naročito u pogledu vojnog naoružanja koje je preko noći postalo vlasništvo talibana.

Prema podacima američkog Specijalnog generalnog inspektorata za obnovu Avganistana, vojne snage Avganistana su krajem juna upravljale s 167 aviona uključujuči jurišne helikoptere i avione.

Između ostalog, vojska Avganistana upravljala je s 33 helikoptera UH-60 Black Hawk, 43 helikoptera MD-530, 32 helikoptera Mi-17, ali i sa tri aviona C-130 Hercules, jednim od najpoznatijih teretnih aviona za vojne i civilne potrebe.

Ono što ipak za sada nije poznato odnosi se na broj ovih aviona i helikoptera koji se trenutno nalazi pod talibanskom kontrolom.

Satelitski snimci aerodroma Kandahar koje je za BBC ustupio Planet Labs, pokazuju brojne avganistanske vojne avione parkirane na aerodromu.

Slike koje su nastale šest dana naon što su talibani zauzeli Kandahar prikazuje pet aviona, od čega najmanje dva helikoptera Mi-17, kao i dva Black Hawka UH-60.

"Talibani su zarobili i preostalih avganistanskih vojnih baza uključujući i one u Heratu, Khostu, Kunduzu i Mazar-i-Sharifu, ali za sada nije poznato koliko su aviona oduzeli s obzirom da satelitski snimci nisu dostupni", navodi BBC.

Američka vozila i puške pod talibanskom kontrolom

Iako postoje određene nedoumice oko toga koliko aviona i helikoptera se trenutno nalazi pod talibanskom kontrolom te kako će talibani uopšte s njima upravljati, kada je riječ o puškama i vozilim tu nema dilema. Talibani imaju iskustva u rukovanju sofisticiranim oružjem kao i vozilima.

Između 2003. i 2016. godine, Sjedinjene Američke Države su iskrcale ogromnu količinu vojne opreme u Avganistan te su je proslijedile avganistanskoj vojsci. Između ostalog, SAD je u Avganistan donio više od 358.000 različitih puški, 64.000 mitraljeza, 25.000 bacača granata, kao i više od 22.000 terenskih vozila Humvee.

Nakon što su NATO snage okončale svoju ulogu 2014. godine, Sjedinjene Američke Države ustupile su dodatnu opremu avganistanskoj vojsci te su samo u 2017. godini isporučile gotovo 20.000 M16 i 3.600 M4 pušaka kao i više od 3.000 Humvee vozila.

"Avganistanska vojska imala je i udarna vozila koje je koristila za razmještanje snaga na terenu u veoma kratkom roku. Ova vozila koja imaju pogon 4x4 mogu se koristiti za prevoz ljudi, ali i opreme", navodi se.

Šta će talibani učiniti s naoružanjem?

Uprkos činjenici da pod svojom kontrolom vjerovatno drže do sada neviđeni arsenal oružja, talibanima će trebati određeno vrijeme da nauče rukovati s određenim naoružanjem.

"Talibani sada imaju avione, ali rukovati i održavati tu opremu biće izuzetno teško. Dijelove često treba servisirati, a ponekad i mijenjati. Većinu aviona održavale su američke firme koje su počele napuštati Avganistan i prije samih napada talibana", navodi Džonatan Šroden bivši savjetnik američkih snaga u Avganistanu.

Međutim, talibani će u narednom periodu svakako pokušati okupiti bivše avganistanske pilote kako bi upravljali ovim avionima što bi mogao predstavljati problem.

"Prijetiće njima, ali i njihovim porodicama", navodi analitičar Džejson Kembel.

Za razliku od aviona i helikoptera, talibani ne bi trebali imati problem s vozilima i drugim naoružanjem koje ostaje iza SAD-a.

"Talibani će se lako uhvatiti u koštac s drugim naoružanjem. Čini se kako se talibanima sviđa oprema koju su zaplijenili. To što grupa ima pristup takvom modernom naoružanju za njih predstavlja kolosalni uspjeh", navodi se.