U Savjetu bezbjednosti povela se neobična rasprava oko porijekla francuskog predstavnika.
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja govorio je u Savetu bezbednosti Organizacije o obrazovnim programima savremene Ukrajine i pitao francuskog stalnog predstavnika Nikolasa de Rivijera da li zna za svoje ukrajinske korene.
Kao potvrdu ove neočekivane okolnosti, diplomata se pozvao na ukrajinski udžbenik geografije za osmi razred.
"Programi iz istorije i geografije podvrgnuti su masovnom izobličavanju", rekao je stalni predstavnik Rusije.
On je publici demonstrirao udžbenik geografije za 8. razred koji su uređivali Masljak i Kapirulin.
"Ako im vjerujete, onda su preci Francuza, Španaca, Portugalaca, Turaka, pa čak i Jevreja došli iz Ukrajine. Želim da se obratim svom francuskom kolegi. Nikolas, da li ste znali da ste zapravo Ukrajinac? Ne vjerujete? Pročitajte udžbenik", rekao je Nebenzja, prenose RIA Novosti.
Autori udžbenika to objašnjavaju činjenicom da su preci Francuza, Gala došli iz Galicije. Diplomata je ovaj detalj naveo kao primjer totalne ukrajinizacije obrazovnog procesa, kojim se bavi Ministarstvo prosvjete i nauke Ukrajine.
On je dodao da je u 2016. godini ovo odjeljenje "uzimajući u obzir istorijske događaje posljednjih godina" odobrilo 25 programa.
Nebenzja je pitao prisutne i da li znaju da su, prema riječima autora udžbenika, Ukrajinci i Poljaci slovenskog porijekla, a Rusi "ugro-finskog". Bjelorusi su u ovom udžbeniku pripisani baltičkim narodima, prenosi "B92".
"U udžbeniku istorije Ukrajine za 7. razred, koji su uređivali Ljah i Temirova, kaže se da je formiranje ukrajinskog naroda staro 140.000 godina. U udžbeniku istorije za 9. razred, koji su uredili Turčenko i Moroko, stoji da je su do kraja 18. vijeka, Ukrajinci u to vrijeme bili jedan od najvećih naroda u Evropi", rekao je diplomata.
On je primijetio da je autor knjige "Ukrajinska nacija" Nikola Galičanec generalno uvjeren da je "stanovništvo istočne Evrope ušlo u prvi milenijum nove ere pod imenom Ukrajinaca".
"To je uprkos činjenici da, kao što znate, stanovnike teritorija koje su dio savremene Ukrajine niko nije nazivao Ukrajincima. Čak i u djelima pjesnika Tarasa Ševčenka, koji je živio sredinom 19. vijeka, termin 'Ukrajinci' je potpuno odsutan. Stanovnike svih ovih zemalja zvali su Rusini, Rusi ili, u krajnjem slučaju, Malorusi", rekao je Nebenzja.
On je naveo druge apsurdne teorije iz obrazovnog programa Ukrajine.
"Postoji, na primjer, takav istoričar u Ukrajini Valerij Bebik, i nije jedini. On tvrdi da je Konstantinopolj bio kolonija Hersonesa na teritoriji savremenog Sevastopolja, a da je rodonačelnik Skita Herkules, rodom sa Krima, čiji korijeni potiču sa ostrva Hortica na Dnjepru", rekao je stalni predstavnik članovima Savjeta bezbjednosti.
"Ime grada Mena u Černigovskoj oblasti, ispostavilo se, dalo je ime prvom egipatskom faraonu Menesu, a sama ukrajinska država, prema njegovim proračunima, postoji više od 7,5 hiljada godina", rekao je Nebenzja.
Prema njegovim riječima, čuveni mongolski vojskovođa Džingis-kan, koji je živio u 12.-13. vijeku, prema Bebiku, zapravo se zvao Bogdan.
"Ne vjerujete mi? Onda vam autor savjetuje da se upoznate sa tajnom istorijom Mongola, gdje se Džingis-kan zove Bogdihan. Pa, iz ovoga je jasno da on nije Mongol, već pravi Ukrajinac. Štaviše, borio se, kako je Bebik siguran, sa ukrajinskim trozubom, i konačno, njegov glavni zaključak je da je Ukrajina uopšte kolijevka svjetske civilizacije, pa je čak i Isus Hrist, ne isključuje Bebik, mogao biti Galičanin", rekao je ruski stalni predstavnik.
Kako je istakao Nebenzja, Bebik "nije običan, već zasluženi ludak".
Godine 2015. imenovan je za privremenog predsjednika javnog savjeta pri Ministarstvu informacione politike Ukrajine.