Заштита

Револуција: Ова држава је повећала минималну старосну границу за коришћење друштвених мрежа

  • Извор: Телеграф
  • 24.10.2024. 08:54

Норвешка ће повећати минималну старосну границу за коришћење друштвених мрежа на 15 година, у оквиру напора да заштити дјецу од штетног садржаја.

Премијер Норвешке, Јонас Гар Стуре, изјавио је да ће борба бити тешка, али да је неопходна политичка интервенција како би се дјеца заштитила од "моћи алгоритама".

Циљ ове мјере је спречавање технолошких гиганата да манипулишу мозговима дјеце.

МУП Српске послао обавјештење грађанима Бањалуке

МУП Српске послао обавјештење грађанима Бањалуке

Норвешка већ има минималну старосну границу од 13 година, али статистике показују да се та правила често крше - више од половине деветогодишњака и 72 одсто једанаестогодишњака има приступ друштвеним мрежама. Због тога је влада одлучила да уведе строже мјере, укључујући измјене Закона о заштити личних података, који ће захтијевати да корисници буду старији од 15 година како би могли да дају пристанак на обраду података.

Биће уведена и баријера за верификацију старости, како би се онемогућило млађима од 15 година да користе друштвене мреже.

Родитељска подршка и заштита права

Министарка за дјецу и породицу, Шерсти Топе, током састанка са родитељима у Ставангеру, истакла је да је ова мјера осмишљена и као подршка родитељима. 

"Желимо да родитељи имају сигурност када кажу 'не'. Многи желе да забране друштвене мреже дјеци, али немају довољно подршке да то учине", рекла је Топе.

Освета: Турци бомбардовали у Ираку и Сирији

Освета: Турци бомбардовали у Ираку и Сирији

Влада истражује начине спровођења ових ограничења који не крше људска права, као што је услов посједовања банковног рачуна за потврду старости.

Ова иницијатива долази у вријеме када и друге земље разматрају сличне мјере. Аустралија је најавила забрану друштвених мрежа за млађе тинејџере, док Француска тестира забрану мобилних телефона у школама за ученике до 15 година, с могућношћу имплементације на националном нивоу од јануара.

Потенцијални ризици друштвених мрежа

Премијер Стуре је нагласио да, иако друштвене мреже могу понудити заједницу усамљеној дјеци, алгоритми често стварају "једностраност и пасивност" код корисника.

Какво нас вријеме данас очекује

Какво нас вријеме данас очекује

"Све се дешава пребрзо на екранима, што може негативно утицати на дјецу", додао је премијер. 

Овај закон је дио шире кампање за повећање безбједности дјеце на интернету и смањење изложености штетном садржају.

Пратите нас и путем Вибера

  • 12:30 Емисија: Народ прича (Р)

    ''' Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској, о традицији и историји наших градова и села, о њиховој свакодневици и борби за очување правих вриједности, марљивом раду, вјери, и љубави према њиховој и нашој, отаџбини.

  • 12:55 Емисија: ПарлаТВмент (Р)

    ''' Нови ауторски формат дугогодишњег уредника и ТВ лица, Предрага Ћурковића, завириће у регионалне скупштинске сале, отвориће најактуелније теме, расвијетлити политичко-друштвена дешавања са свих меридијана и дати простор ставовима и чињеницама да се надмећу.

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Кето кухињица

    ''Не пропустите погледати наше рецепте за здраве кето оброке.

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р)

    ''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.