Predsjednik Rusije Vladimir Putin obećao je jermenskom premijeru Nikolu Pašinjanu da će riješiti pitanje neophodnih isporuka vakcina protiv virusa korona u Јermeniju, ali ne na uštrb državljana Rusije.
Na razgovorima u Kremlju, Pašinjan je izjavio da Јermenija računa na nabavku ruske vakcine protiv virusa korona, s obzirom da je ona dokazala svoju efikasnost.
- Za nas je veoma važno da Republika Јermenija dobije priliku da kupi ovu vakcinu - rekao je Pašinjan.
- Mislim da ćemo riješiti taj problem. Ali ne na štetu građana Rusije, ruskih potrošača. Naš obim proizvodnje odgovara potražnji u zemlji - odgovorio je Putin.
On je dodao da je obim proizvodnje vakcine i onih koji žele da se vakcinišu u Rusiji uglavnom proporcionalan.
- Čak postoji malo veća potražnja. Ali istovremeno raste i obim proizvodnje. Razgovaraćemo o tome - uvjerio je Putin i dodao da se proizvodnja vakcina u Rusiji povećava.
Ruski lider je primetio da sa napretkom kampanje za vakcinaciju sve više ljudi želi da se vakciniše ruskom vakcinom.
Sa svoje strane, jermenski premijer saopštio je da će u Јerevan u četvrtak stići prva partija vakcine protiv kovida.
- Veoma blisko sarađujemo na suzbijanju pandemije kovida 19, sutra ćemo dobiti prvu partiju ruske vakcine i nadamo se da ćemo kupiti veliku količinu ruske vakcine, jer je dokazala svoju efikasnost u praksi - rekao je Pašinjan.
On je precizirao da će Јermenija dobiti 15 hiljada doza ruske vakcine.
Pašinjan je stigao u srijedu u Moskvu na razgovore sa predsjednikom Rusije. Kako je ranije izjavio, sa ruskim liderom namjerava da razgovara o implementaciji sporazuma o Nagorno Karabahu i izborima u Јermeniji.
Ministarstvo zdravlja Јermenije odobrilo je upotrebu vakcine “Sputnjik Ve“ u februaru.
Vakcina “Sputnjik Ve“ koju proizvodi Naučno-istraživački institut “Gamaleja“ u saradnji sa Ruskim fondom za direktne investicije dobila je 11. avgusta potvrdu o registraciji od Ministarstva zdravlja Rusije, postavši tako prva registrovana vakcina protiv virusa korona na svijetu. Vakcina je napravljena na provjerenoj i dobro izučenoj platformi humanih adenovirusnih vektora, a njena efikasnost je iznad 90 odsto.