Предсједник Русије Владимир Путин састао се са предсједницом Нове развојне банке Дилмом Русеф на маргинама самита БРИКС-а који је управо почео у Казању и који ће под мотом "Јачање мултилатерализма за праведан глобални развој и безбједност" трајати до 24. октобра.
Десетине страних лидера окупиле су се у петом по величини руском граду на три дана интензивних дипломатских и билатералних разговора на високом нивоу. Међународни форум је сазван да понуди нову визију мултилатерализма.
У питању је први самит након проширења БРИКС-а па ће, осим земаља оснивача Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке републике, учествовати и Египат, Иран, Уједињени Арапски Емирати и Етиопија, који су од 1. јануара ове године постали чланице.
Такође, како је најавио портпарол Кремља Дмитриј Песков, биће појашњен статус Саудијске Арабије.
До сада највећем Самиту шефова држава БРИКС-а присуствоваће и предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Садашње земље чланице БРИКС-а заједно представљају око 46 одсто свјетске популације и чине више од 36 одсто глобалног БДП-а.
Скоро тридесетак држава изразило је интересовање за придруживање БРИКС-у или продубљивање сарадње са групом, а многе од њих су послале делегације највишег нивоа у Казањ. Постојеће чланице су се сагласиле да разговарају о давању статуса партнера неким од ових земаља и такве понуде би могле да искрсну током самита.
Очекује се да ће руски предсједник Владимир Путин разговарати са индијским премијером Нарендром Модијем, кинеским предсједником Си Ђинпингом, предсједником Јужне Африке Сирилом Рамафозом и египатским предсједником Абделом Фатахом Ел-Сисијем у уторак прије званичног почетка самита вечером.
У Казањ су већ допутовали премијер Етиопије Абиј Ахмед, премијер Индије Нарендра Моди, јужноафрички предсједник Сирил Рамафоса и кинески предсједник Си Ђинпинг, а дочекао их је лидер Татарстана Рустам Миниханов.
Москва је најавила да ће лидери земаља чланица имати прилично густ распоред на шеснаестом самиту и да ће разговарати о актуелним питањима глобалне и регионалне агенде, резултатима заједничког рада у оквиру стратешког партнерства БРИКС-а у политичкој, економској, културној и хуманитарној сфери.
Посебна пажња биће посвећена теми реформе међународног финансијског система и повећању улоге држава БРИКС-а, развоју међубанкарске сарадње и проширењу међусобних обрачуна у националним валутама.