Са дна Темзе је, током посљедња два вијека извучено неколико стотина костију. Нова студија коначно открива колико је испитаних 30 скелета старо, пише LiveScience.
Истраживачи су помоћу датирања радиоактивним угљеником испитали 30 остатака како би открили када су особе чији су то остаци живјеле и како и зашто су њихова тијела завршила у ријеци. Резултати су представљени у журналу Antiquity.
- Већина људи, укључујући и становнике Лондона, веома се зачуди када сазна да су стотине људских костију откривене у Темзи. Људски скелети се срећу веома често крај ријека широм сјеверозападне Европе, али их у Темзи има јединствено много – рекла је за LiveScience Никола Артур, кустос Природњачког музеја у Лондону и главна ауторка студије.
Према неким теоријама, кости су ту остале још из времена битака Келта и Римљана, а према другим, то су остаци људи који су се утопили због ерозије обале.
Датирање угљеником показало је да су кости из периода који је трајао скоро 6.000 година, од 4000. прије нове ере до 1800. нове ере. Ипак, већина је из бронзаног доба, од 2300. до 800. прије нове ере, и гвозденог доба, од 800. прије нове ере до 43. нове ере.
- Сада можемо да кажемо са сигурношћу да ово нису само кости акумулиране током времена, нешто значајно се дешавало у бронзаном и гвозденом добу – рекла је Артурова.
Разлог за то што су тијела завршила у води није познат, али она вјерује да је то дио обрасца у сјеверозападној Европи у праисторији, када су намјерно закопавали људе крај воде.
(Телеграф)