Савезни судија је у четвртак привремено блокирао извршну наредбу предсједника САД Доналда Трампа којом се укида уставом загарантовано право на држављанство по рођењу, без обзира на имиграциони статус родитеља.
Окружни судија САД Џон Кафенур донио је одлуку у случају који су покренуле државе Вашингтон, Аризона, Илиноис и Орегон. Ове државе тврде да су 14. амандман и судска пракса Врховног суда учврстили право на држављанство по рођењу.
Овај случај је један од пет тужби које су поднијеле 22 савезне државе и бројне организације за права имиграната широм земље. Тужбе укључују лична свједочења државних тужилаца који су амерички држављани по рођењу, као и свједочења трудница које страхују да њихова дјеца неће постати држављани САД.
Наредба, коју је Трамп потписао на дан инаугурације, требало би да ступи на снагу 19. фебруара. Према једној од тужби, могла би утицати на стотине хиљада људи рођених у САД. У 2022. години забиљежено је око 255.000 рођења дјеце држављана чије су мајке илегално боравиле у земљи, као и око 153.000 рођења дјеце с оба родитеља у илегалном статусу, према тужби поднијетој у Сијетлу.
Тужбе тврде да 14. амандман Устава САД гарантује држављанство особама рођеним и натурализованим у САД и да су државе више од једног вијека тумачиле амандман на тај начин.
Ратификован 1868. године, након Грађанског рата, амандман гласи: "Све особе рођене или натурализоване у Сједињеним Државама и подложне њиховој јурисдикцији, држављани су Сједињених Држава и државе у којој пребивају."
Трампова наредба тврди да дјеца недржављана нису подложна јурисдикцији Сједињених Држава и налаже савезним агенцијама да не признају држављанство за дјецу која немају бар једног родитеља који је држављанин.
Кључан случај у вези са правом на држављанство по рођењу десио се 1898. године, када је Врховни суд пресудио да је Вонг Ким Арк, рођен у Сан Франциску од кинеских имиграната, држављанин САД јер је рођен у земљи. Након путовања у иностранство, федерална влада му је покушала ускратити повратак у земљу позивајући се на Закон о искључењу Кинеза.
Међутим, заговорници рестриктивне имиграционе политике тврде да се тај случај јасно односио на дјецу родитеља који су били легални имигранти, док је мање јасно да ли се примјењује на дјецу родитеља који илегално бораве у земљи.
Трампова извршна наредба подстакла је државне тужиоце да подијеле своја лична искуства везана за право на држављанство по рођењу. Генерални тужилац Конектиката Вилијам Тонг, који је амерички држављанин по рођењу и први кинеско-амерички тужилац изабран на ту функцију, изјавио је да је ова тужба за њега лична.
"Ово питање није предмет легитимне правне дебате. Али чињеница да Трамп гријеши неће га спријечити да нанесе озбиљну штету америчким породицама попут моје", рекао је Тонг ове седмице.
Једна од тужби против извршне наредбе укључује случај трудне жене, идентификоване као "Кармен", која није држављанка, али живи у Сједињеним Државама више од 15 година и има поднијет захтјев за визу који би могао довести до статуса сталног боравка.
"Одузимање дјеци 'непроцјењивог блага' држављанства представља озбиљну повреду. Тиме им се ускраћује пуно чланство у америчком друштву на које имају право", наводи се у тужби.