Споразум о прекиду ватре за окончање борби између Израела и Хезболаха, либанске војне групе коју подржава Иран, ступио је на снагу. Након најаве су се удари наставили на обје стране, а јавност сумира шта би примирје подразумијевало.
Врло мало информација је дато у званичним обраћањима. САД и Француска су, у заједничкој изјави, навеле да би споразум прекинуо борбе у Либану и "осигурао Израел од пријетње Хезболаха и других терористичких организација". Бајден је током обраћања такође рекао и да би прекид ватре требао бити трајан.
Према условима примирја, Хезболах ће у року од 60 дана уклонити своје борце и оружје из подручја код Плаве линије - незваничне границе између Либана и Израела коју чини ријека Литани, дужине око 30 километара.
Борце Хезболаха би у том подручју замијениле снаге либанске војске, која треба осигурати да војна инфраструктура и оружје буду уклоњени и без могућности обнове на том простору. Њих би било укупно 5.000, међутим остаје отворено питање на који начин би они спроводили примирје и да ли би се у случају поновних сукоба супротставили Хезболаху.
Либанска војска је такође рекла да немају ресурсе, новац, људство и опрему која би могла испунити обавезе из споразума. Због тога се очекује и допринос међународних савезника Либана. Многи сматрају и да је Хезболах ослабљен, што оставља простор либанској влади да успоставе власт на комплетној територији државе.
Током истих тих 60 дана, Израел би требао постепено повлачити преостале снаге и цивиле, што би омогућило цивила с обје стране границе да се врате домовима.
Нови споразум углавном прати резолуцију Савјета безбједности УН-а 1701, којом је окончан рат између Израела и Хезболаха 2006. године. Међутим, обје стране признају да су прекршиле ту резолуцију, присуством војника у пограничном подручју.
Споразум је ступио на снагу данас у 4:00 ујутру, преноси Кликс.