Канзи, најпознатији бонобо шимпанза на свијету, који је научио да комуницира и игра Мајнекрафт са људима, угинуо је прошле недјеље у Ајови у Америци, у 44. години живота.
“Ape Initiative”, истраживачка организација у Дејмону која је посвећена проучавању и очувању угрожених боноба и гдје је Канзи живио од 2004. године, саопштила је да је угинуо изненада 18. марта у свом објекту, окружен својом бонобо породицом.
Група је навела да још увијек није примила резултате некропсије. Додали су да је Канзи лијечен због болести срца, иако је на дан када је угинуо био “уобичајено срећан” и није показивао знакове болести.
Најпаметнија шимпанза на свијету
"Рођен 28. октобра 1980. године, Канзи је живио пун и изванредан живот, очаравајући срца свих које је срео. Инспирисао је људе да сазнају више о бонобима и помогну у њиховој заштити више од четири деценије“, наводи се у саопштењу организације.
Канзи је био познат и као најпаметнија шимпанза на свијету. Први пут је научио да комуницира са људима на Државном универзитету у Џорџији. Истраживачи су тамо покушали да науче његову усвојену мајку, Матату, људски језик, али су убрзо сазнали да је Канзи, који је пратио своју мајку и посматрао њихове интеракције, био у стању да разумије говорни енглески и комуницира путем лексиграма, табле са симболима који преносе специфичне поруке.
Развио интересовање за симболе
Канзи није био први мајмун који је научио да комуницира са људима; био је јединствен по томе што је сам развио интересовање за симболе. Такође је схватао апстрактне појмове и комбиновао симболе како би створио ново значење, како је писао Scientific American.
Када је Канзи имао 8 година, био је бољи од двогодишњег људског дјетета када је добио 660 усмених инструкција, показало је истраживање.
Након што је стигла вијест о Канзијевој смрти, приматологиња Џил Пруз написала је на друштвеним мрежама.
"Први пут кад сам срела Канзија, била сам нервозна као обожавалац и питала како да га поздравим - уз праскави звук као код шимпанзи? Не, рекли су ми. Само причај на енглеском…Почивај у миру, драги Канзи. Обогатио си многе људске умове”, навела је она.
“Геније бонобо”
Бројни Јутјуб видео снимци приказују његову интелигенцију, са креаторима садржаја који комуницирају са њим преко тестова интелигенције и видео играма, од Пак-Мана до Мајнкрафта. Док су људи први научили њега да користе камене алате, он је такође развио сопствени метод за оштрење камења. Због тога је добио надимак “геније бонобо.”
"Канзијева жеља да интерагује са људима, ентузијазам за рјешавање проблема и љубав према храни чинили су га забавним, мотивисаним и утицајним мајмуном какав је Канзи био. Канзи нам је поклонио увид у умове наших најближих живих рођака, а његове лекције о бонобима, као и о нама, наставиће да живе“, наводи се у саопштењу Ape Initiative.