Gugl i francuska novinska agencija Agens Frens Prese (AFP) saopštili su da su potpisali pionirski petogodišnji ugovor, prema kojem će internetski div plaćati AFP-u za vijesti u Evropi, ali nisu naveli vrijednost ugovora sklopljenog prema novom francuskom zakonu.
Dogovor je uslijedio nakon 18 mjeseci pregovora o primjeni Evropske direktive iz 2019. o takozvanim srodnim pravima, koja su u središtu višestrukih sporova na globalnom nivou između veb-divova i medija u vezi s plaćanjem za korištenje internetskih vijesti i ostalih sadržaja.
"Ovaj sporazum pokriva cijelu Evropu, na svim jezicima koje koristi AFP, uključujući zemlje koje nisu pod Evropskom direktivom", rekao je AFP-ov direktor Fabris Fries, koji je ugovor opisao kao pionirski i kulminaciju duge borbe.
AFP proizvodi i distribuira multimedijske sadržaje svojim klijentima na šest jezika širom svijeta.
Nakon što je isprva oklijevao platiti francuskim novinama korištenje njihovog sadržaja, Gugl je konačno potpisao trogodišnji okvirni sporazum s nekim nacionalnim štampanim medijima početkom 2021, ali ga je institucija za zaštitu tržišnog nadmetanja kaznila s 500 miliona evra jer nije pregovarao u dobroj vjeri.
Gugl se žalio i nastavio pregovore kako bi postigao novi sporazum.
AFP se borio kako bi novinske agencije potpuno iskoristile sporazume o srodnim pravima. Fries je dodao da će dogovor pridonijeti proizvodnji kvalitetnih informacija i razvoju inovacija unutar agencije.
"Ovaj sporazum s AFP-om pokazuje našu spremnost da pronađemo zajednički jezik s izdavačima i novinskim agencijama u Francuskoj na temu autorskih i srodnih prava", rekao je Sebastijen Misofe, generalni direktor Gugla u Francuskoj.
Prema sporazumu, AFP će takođe ponuditi obuku za fakt čeking, provjeru činjenica, na nekoliko kontinenata, čiji će detalji uskoro biti objavljeni, navode kompanije u saopštenju.
Svjetski tehnološki divovi, većinom američki, u nizu su sporova s Briselom i članicama EU oko poreza, zloupotrebe tržišne moći, prava privatnosti te zarađivanja od novinskih sadržaja bez podjele prihoda.
U Australiji je takođe donesen novi zakon koji tehnološke kompanije obavezuje da medijima plate korištenje njihovih sadržaja.