Пала влада Њемачке, након гласања 207 посланика је било за Шолца, 394 против, док је 116 било уздржаних.
Сједница њемачког Бундестага данас је имала једну тачку дневног реда - гласање о повјерењу влади. Канцелар Олаф Шолц покренуо је овај процес у намјери да се распишу нови избори за 23. фебруар сљедеће године.
Он је то урадио тако што је смијенио свог министра финансија Кристијана Линднера прошлог мјесеца. То је довело до тога да Линднерове Слободне демократе (либерали) напусте владу, одузимајући јој потребну већину како би функционисала.
Послије три сата дебате у Бундестагу, посланици су гласали о повјерењу влади.
Шолц је планирао да изгуби гласање како би отворио пут до нових избора 23. фебруара.
По свему судећи, он има гласове који су му потребни да касније током дана затражи од предсједника Франка-Валтера Штајнмајера да распусти парламент.
Драматични развој догађаја услиједио је након вишемјесечних сукоба око фискалних приоритета и идеолошких разлика које су постале превише тешке и оптерећујуће да би "семафор коалиција" састављена од три странке опстала.
Социјалдемократе лијевог центра и еколошки настројени Зелени наставиће да воде највећу економију ЕУ док се не формира нова влада, вероватно на прољеће.
Алис Вајдел, лидерка крајње десничарске АфД (Алтернативе за Њемачку), заузела је став понављајући Мерцову оптужбу да је Шолц требало да распише гласање о повјерењу одмах након што је влада пала прошлог мјесеца.
Она је напала Шолцову коалицију због вођења лоше мигрантске политике и захтијева "тренутно" враћање назад сиријских избјеглица из Њемачке.
Вајдел је оптужила водеће странке које су подржале слање војне помоћи Украјини да од Њемачке чине потенцијалну "мету" за нуклеарни напад Русије. Многи посланици су напустили своја мјеста када је Вајдел започела говор.
(б92)