Вулкан Спур на Аљасци и даље се не смирује, извјештава Alaska Volcano Observatory (АВО). Активност овог вулкана прије неколико дана изазвала је забринутост становника Енкориџа и шире околине, након што су научници упозорили да би ускоро могла да се деси изузетно снажна експлозивна ерупција.
Најновије саопштење АВО наводи да се вулканска активност прати, али да постоје одређени проблеми са видљивошћу.
"Сеизмичност остаје повишена, уз повремено регистровање малих, плитких вулканских земљотреса испод вулкана током протеклог дана. Камере уживо нису уочиле испарење током периода добре видљивости. Сателитски снимци нису дали додатне информације због облачности", наводе се у саопштењу АВО.
"АВО наставља да прати активност Спура како би детектовао сигнале који би указивали на приближавање ерупције. На основу претходних ерупција, очекује се да би евентуално приближавање магме површини било праћено промјенама у сеизмичкој активности, деформацији тла, стању језера на врху и фумаролској активности. Стога би потенцијална ерупција била најочигледније најављена додатним сигналима, омогућавајући издавање упозорења."
"Вулкан се надзире путем локалних сеизмичких, инфразвучних, камера уживо и GNSS станица, као и регионалних инфразвучних и система за детекцију муња, уз помоћ сателитских података", наводи се у саопштењу.
Подсјетимо, становници Енкориџа, највећег града на Аљасци припремају се за могућу ерупцију вулкана, за коју су научници упозорили да би могла да се деси за неколико недјеља.
Планина Спур, на којој се налази вулкан, удаљена је око 100 километара од града Енкориџа, гдје живи готово 300.000 људи.
"Када еруптира, догађај би био експлозиван", рекао је Мет Хејни, главни научник у АВО-у, додајући да ће избацити више облака пепела који би могли да се подигну до 15 километара у ваздух.
Свака експлозивна епизода која производи пепео трајала би три до четири сата, што би довело до тога да Енкориџ и друге оближње заједнице буду захваћене џиновским облаком.
Вулкански пепео може да иритира очи, нос и грло и изазове озбиљније здравствене проблеме код људи са астмом, друге облике плућних болести и тешке срчане проблеме, према Међународној мрежи опасности по здравље због вулкана (IVHHN).
Због тога су се становници снабдјели маскама Н9-5 и рукавицама од латекса како би се припремили за слојеве пепела, заједно са заштитним наочарима, гас маскама и чизмама за своје псе.
"Спремамо се за ерупцију вулкана, погледајте псе", рекла је корисница ТикТок-а Ангела Гонзалес у недавном видеу. Она носи пар заштитних наочара, као и њена два пса.
"Нису задовољни наочарима. Сљедеће им морамо набавити заштиту за уши и нешто што ће им прекрити тијела", рекла је она.
Званичници Енкориџа су 20. марта подигли ниво планирања за ванредне ситуације на ниво 2, што значи да ће појачати комуникацију са јавношћу о претњи, а агенције за јавну безбједност ће се припремити за покретање протокола за одговор на ерупцију.
Експерти процјењују да кратер на врху вулкана није еруптирао 5.000 година. Али његов бочни отвор, назван Кратер Пик, посљедњи пут је еруптирао прије 30 година.
Ако Спур поново еруптира, ерупција ће највероватније бити из овог бочног отвора и изгледаће слично догађају из 1992. године, рекао је Хејни.
(Телеграф)