Москва

Огласио се Песков о преговорима Русије и Украјине

  • Извор: Курир
  • 14.05.2025. 18:27

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да је мало вјероватно да ће предсједник Русије у обраћању медијима након разговора са малезијским премијером Анваром Ибрахимом објавити састав руске делегације на преговорима у Истанбулу.

Песков је упитан да ли би Путин могао да објави састав делегације која ће кренути у Истанбул на разговоре.

''Злочин над војницима ЈНА у Тузли изрежиран и припремљен по сценарију Добровољачке улице''

''Злочин над војницима ЈНА у Тузли изрежиран и припремљен по сценарију Добровољачке улице''

"Не вјерујем. Још увијек се бавимо билатералним руско-малезијским односима. Видјећемо шта ће предсједник одлучити", рекао је Песков новинарима, преносе РИА Новости.

Како је рекао, руска делегација очекује сутра украјинску страну на преговорима у Истанбулу, а сви руски приједлози су "на столу".

"Постоји изјава коју је дао Путин, 11. маја. Све ове теме су на столу. Руска делегација ће бити спремна за преговоре у Истанбулу у четвртак и чекаће украјинску страну", рекао је Песков.

На питање о томе како ће почети преговори у Истанбулу, секретар за штампу руског предсједника је предложио да се сачека њихов почетак.

"Морамо да сачекамо док не почну. Нико неће рећи гдје ће почети" одговорио је Песков.

Песков је рекао да Русија тренутно ради на обнављању односа са Сједињеним Америчким Државама и на успостављању дијалога.

Предсједник Додик: Подржаћемо вето, ово је политичка а не безбједносна криза

Предсједник Додик: Подржаћемо вето, ово је политичка а не безбједносна криза

Он је додао и да се процес рјешења украјинског сукоба и процес успостављања односа са САД одвијају независно један од другог.

"Тренутно се бавимо обнављањем односа са Вашингтоном, успостављањем дијалога, док је украјинско рјешење и обезбјеђивање наших националних интереса другачији процес. Они не зависе један од другог", рекао је Песков, одговарајући на питање који од та два колосијека тренутно има приоритет.

Путинова понуда за трајни мир

Мировни преговори с Украјином које је предложио руски предсједник Владимир Путин обухватиће и нацрт споразума између двије земље из 2022. од којег се било одустало, као и чињеницу да Русија под контролом држи готово петину украјинске територије, објавио је у недјељу Кремљ.

Путин је у недјељу предложио одржавање директних преговора с Украјином, чији је циљ постићи трајни мир и окончати рат.

Иницијативу је поздравио украјински предсједник Володимир Зеленски, казавши да је Кијев спреман на разговоре, али да Москва прво мора пристати на моменталан прекид ватре.

Миличевић: Подржаћемо вето Цвијановићеве

Миличевић: Подржаћемо вето Цвијановићеве

Савјетник Кремља за спољну политику Јуриј Ушаков новинарима је, након Путинове јутрошње изјаве казао да ће преговори што их је Путин предложио у обзир узети и нацрт који је напуштен 2022, као и тренутну ситуацију на терену.

Данима након почетка сукоба у фебруару 2022, Русија и Украјина започеле су преговоре у Бјелорусији.

Ти преговори су касније настављени у Истанбулу.

Нацрт који је онде договорен и којим је постављен оквир за могуће рјешење сукоба познат је као "Истанбулски споразум".

Али преговори су прекинути у мају, а руски званичници су дуго тврдили да се рјешење може постићи управо по узору на Истанбулски споразум.

И Стив Виткоф, специјални изасланик америчког предсједника Доналда Трампа недавно се осврнуо на нацрт из 2022. као потенцијални водич за постизање мира у будућности.

У складу са нацртом Украјина би пристала на трајну неутралност у замјену за међународна безбједносна гаранција пет сталних чланица Савјета безбједности УН: Велике Британије, Кине, Француске, Русије и Сједињених Држава, али и осталих земаља, међу којима су Бјелорусија, Канада, Њемачка, Израел, Пољска и Турска.

Украјина је, заправо привремено пристала на нечланство у НАТО у замјену за безбједносне гаранције које би, у случају руске инвазије обавезало Сједињене Државе и њихове савезнике да се директно укључе у борбу против Русије.

Долазе бољи дани: Данас се завршава тежак период за ова три знака

Долазе бољи дани: Данас се завршава тежак период за ова три знака

Питање територије у нацрту из 2022. било је секундарно у односу на гаранције безбједности.

Али дипломате обје стране видјеле су га као далеко највећу препреку миру.

Украјина је, након почетка сукоба, жељела да јој се гарантује безбједност, али Сједињене Државе и савезници били су опрезни због потенцијалног уласка у рат с Русијом.

У складу са нацртом из 2022. пут Украјине према могућем чланству у Европској унији био би једноставнији, а Русија је тражила да се ограничи број украјинских оружаних снага, као и да се укину закони које Москва сматра да су дискриминаторни према русофоном становништву, преноси Ројтерс.

Пратите нас и путем Вибера

  • 20:00 Бинго, Лутрија РС

    ''Пратите Бинго и окушајте своју срећу.

  • 20:30 У првом плану

    У првом плану' одабраним саговорницима даје прилику да кажу своје мишљење и ставове о важним друштвено-политичким темама, те да кроз динамичан и отворен разговор, одговоре на питања у жижи јавности, и преглед актуелних дешавања, откривају истине, чињенице и доносе закључке.

  • 21:25 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 22:00 Серија: Авионџије (12+)

    'Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 22:25 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:40 Серија: Дивље пчеле (12+)

    '''Серија: Дивље пчеле (12+)