Сједињене Америчке Државе објавиле су у недјељу, 1. децембра, да прекидају стратешко партнерство с Грузијом због владине одлуке да прекине преговоре о придруживању Европској унији.
Тај потез је услиједио након одлуке проруске странке Грузијски сан да прекине преговоре о приступању ЕУ, што је портпарол америчког Стејт Департмента Метју Милер назвао "издајом грузијског Устава" у објави на платформи Икс.
"Одлука Грузијског сна да обустави процес приступања Грузије ЕУ противна је обећању грузијском народу садржаном у њихову уставу да ће тежити пуној интеграцији у Европску унију и НАТО", стоји у саопштењу америчког Стејт Департмента, преноси Хина.
"Грузијски народ великом већином подржава интеграцију с Европом", наставља се.
"Суспендовањем процеса приступања Грузије ЕУ, Грузијски сан одбацио је прилику за ближим везама с Европом и учинио Грузију подложном Кремљу", навео је Стејт Департмент.
САД ксу такође критиковале "претјерану употребу полицијске силе против Грузијаца који желе остварити своје право на окупљање и изражавање, укључујући слободу мирног протеста".
САД су описале поступке Грузијског сна као "антидемократске" и оптужио странку за подривање темељних вриједности демократије, владавине права и људских права.
Напетости у Грузији протеклих дана су се појачале.
Проевропски предсједник Саломе Зурабишвили рекла је у видео поруци у суботу да ће предати своје званичне дужности тек када буде успостављена легитимно изабрана влада.
Грузијска опозиција одбила је признати резултате избора 26. октобра, на којима је изборна комисија побједником прогласила националистичку странку Грузијски сан.
На првој парламентарној сједници након избора ове седмице, опозициони посланици одбили су да заузму своја мјеста.
Од избора, широм Грузије окупља се велико мноштво демонстраната против владине одлуке.
У Тбилисију су у петак протестовале десетине хиљада људи, а полиција је извијестила о више од стотину хапшења.