Нови сателитски снимци показују да радови и даље трају у иранском постројењу за обогаћивање уранијума Фордо, које су прије нешто више од недјељу дана погодили амерички бомбардери Б-2, пише CNN.
Снимке је у недјељу прикупила компанија Maxar Technologies, а приказују возила, грађевинску опрему и кран у близини отвора и кратера насталих ваздушним нападима на комплекс за обогаћивање горива.
„Један багер и неколико људи налазе се одмах поред сјеверног отвора изнад подземног комплекса. Кран ради на улазу у отвор“, саопштио је Максар. Додатна возила су паркирана дуж приступног пута који води до локације.
Шта се гађало и шта је погодило?
Почетком мјесеца, амерички бомбардери Б-2 извршили су нападе бомбама за пробијање бункера на постројења у Форду и Натанзу, док су крстареће ракете Томахавк, испаљене са америчке подморнице, погодиле објекте у Исфахану, у централном Ирану.
Према ријечима начелника Генералштаба америчке војске Дена Кејна, бомбе са масивним продором (MOP) биле су усмјерене на два вентилациона отвора у Форду, са намјером да продру у подземни комплекс и детонирају унутар циљаног подручја.
Није уништено, али је оштећено
Бивши нуклеарни инспектор Дејвид Олбрајт, данас на челу Института за науку и међународну безбједност, потврђује да снимци показују да Иранци активно раде на двије критичне тачке – мјестима гдје су бомбе погодиле вентилационе шахтове.
„Радови вјероватно укључују засипање кратера, процјену штете и узимање узорака ради утврђивања могућег присуства радијације. Кратери изнад главних отвора и даље су отворени“, рекао је Олбрајт. Додао је и да су приступни путеви већ поправљени, али да „нема назнака да је покушано поновно отварање тунела“.
ИАЕА: Обогаћивање уранијума могуће поново за неколико мјесеци
У недјељу се огласио и шеф Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси, који је потврдио да амерички напади нису у потпуности уништили ирански нуклеарни програм, те да би Техеран у року од неколико мјесеци могао поново почети с обогаћивањем уранијума.
Ове процјене усклађене су са прелиминарним извјештајем Америчке одбрамбене обавјештајне агенције (DIA), коју је први објавио CNN, а која указује да су напади одгодили ирански програм, али га нису елиминисали.
Ипак, предсједник САД Доналд Трамп више пута је изјавио да је „потпуно и трајно уништио“ ирански нуклеарни програм, иако званичне обавјештајне процјене још нису завршене.
(Индекс)