Изабран је 267. поглавар Римокатоличке цркве. Али уз новог папу веже се и контроверза, но у оба случаја Роберт Францис Превост је одбрањен.
Роберт Францис Превост рођен је у Чикагу, а провео је много година као мисионар у Перуу прије него што је два узастопна мандата изабран за поглавара аугустинаца.
Нови папа Роберт Францис Превост, односно Лав 14. током свог живота у Цркви суочио се и с одређеним контроверзама везанима уз сексуално злостављање свештеника, али је у оба случаја одбрањен.
Његови присташе наглашавају да је невин те истичу да се о случајевима нетачно и неправедно извјештавало у медијима.
Први случај, пише "Колегиум оф Кардиналс" - међународни и независни тим католичких новинара и истраживача, односи се на његово рјешавање случаја сексуалног злостављања током његовог мандата провинцијала аугустинске провинције у Чикагу (1999.-2001.). Тада је наводно свештенику осуђеном за сексуално злостављање малољетника дозвољено да остане у аугустинском приорату у близини основне школе и настави дјеловати као свештеник док касније није смијењен, а затим лаицизован 2012. године. Међутим, каже се да Превост никада није одобрио ту конкретну ситуацију, свештеник није био аугустинац и то се догодило прије Даласке повеље.
Недавно су се појавила питања о Превостовом знању и поступању с оптужбама за злостављање у његовој бившој бискупији Чиклајо. Два свештеника оптужена су за злостављање три младе дјевојчице, а оптужбе су се појавиле у априлу 2022. током Превостова мандата бискупа. Случај је извор фрустрације за локалне католике због спорог напретка и нејасног рјешења.
Неки тужиоци тврдили су да Превост није правилно истражио оптужбе и да је прикривао оптуженог свештеника, али бискупија је то одлучно демантовала, наводећи да је Превост слиједио прописане поступке. Изјавили су да је Превост олично примио и бринуо се о жртвама те да је наводно покренуо почетну канонску истрагу. Такође је подстакнуо жртве да случај изнесу цивилним властима.
У јулу 2022. Превост је послао резултате истраге Дикастерију за доктрину вјере на преглед. Његове присталице наглашавају да има документе ДДФ-а и Папинске нунцијатуре у Перуу који такође указују на то да је био не само пажљив према наводним жртвама, већ да је учинио све што је прописано црквеним правом пратећи поступке прописане за ове случајеве.
Међутим, у мају 2025. појавиле су се оптужбе да је бискупија платила 150.000 долара трима дјевојкама како би их ушуткала. Описане као "дугогодишње јавне критичарке Превоста", дјевојке наводно криве Превоста за прикривање сексуалног злостављања од стране свештеника.
У оптужбама, објављеним у "ИнфоВатикани", перуански скандал, који је био тема националне телевизијске репортаже која је укључивала интервју с дјевојкама прошле јесени, описан је као "камен у ципели за кардинала Превоста" , пише "Дневник".