НАТО неће испунити приједлог новоизабраног предсједника САД Доналда Трампа да значајно повећа издвајање за одбрану, али ће вјероватно пристати на већа издвајања него што су тренутна, пише Ројтерс позивајући се на званичнике и аналитичаре.
Званичници из земаља НАТО рекли су да се слажу да потрошња на одбрану треба и даље да расте, али нису подржали цифру од 5 одсто, за коју аналитичари наводе да је политички и економски немогућа за скоро све чланице.
Званичници наводе да ће нови циљ вјероватно бити договорен на самиту НАТО у Хагу у јуну, подстакнут страхом да би Русија могла да нападне неку НАТО земљу након Украјине и Трамповим савјетима.
Поједини званичници очекују да ће се 32 чланице НАТО, након много препирки, сложити са циљем од око три одсто БДП.
Италијански министар одбране Гвидо Крозето рекао је за Ројтерс да изгледа да ће доћи до помака.
"Не мислим да ће то бити 5 одсто, што би било немогуће за скоро сваку нацију на свијету у овом тренутку, али... неће бити ни два (процента), колико се већ боримо да достигнемо, већ више од два (одсто)", истакао је он.
Италија, са потрошњом за одбрану од око 1,5 одсто БДП, је међу осам чланица НАТО које не испуњавају тренутни циљ.
Пољска, која се граничи са Украјином, је чланица НАТО која троши највећи део БДП-а на одбрану - она је, како су показале процене из алијансе, прошле године издвојила 4,12 процената.
Слиједе Естонија са 3,43 одсто и САД са 3,38 процената.
Чланице НАТО просјечно издвајају око 2,71 одсто БДП.
Фенела МекГерти, стручњак за одбрамбену економију у истраживачком центру Међународног института за стратешке студије, рекла је да су недавна повећања била "изванредна", али да су потребне године да земље почну да постижу нове циљеве.
"Чак и ако би Европа наставила са том стопом прилично изванредног раста, већом од 10 одсто у реалном износу 2024. године, ипак би било потребно још 10 година да дође до чак три одсто БДП", рекла је она.
Међутим, многе европске владе наводе да би европски континент требало да учини више да се одбрани и да се мање ослања на САД, истакла је агенција.
Новоизабрани амерички предсједник рекао је у уторак да би чланице војне алијансе требало да издвајају 5 одсто бруто домаћег производа (БДП) на одбрану, што је огромно повећање у односу на садашњи циљ од два процента и ниво који тренутно ниједна земља НАТО, укључујући САД не остварује.
Трампове изјаве били су подсјетник на његову фокусираност на потрошњу НАТО током његовог првог мандата и његове пријетње да неће заштитити савезнике који не успију да остваре циљ, наводи Ројтерс.
(б92)