У једном од бизарнијих случајева у кинеском правосуђу, мушкарац из Шангаја, идентификован само као Ли, осуђен је на три године и три мјесеца затвора те новчану казну од 10.000 јуана (око 1.192 евра) због тога што је вишекратно потајно стављао “серум истине” у пиће свог колеге.
Према информацијама које је пренио портал "СЦМП", Ли је током пословног путовања 2022. дошао у посјед контроверзне смјесе која је наводно имала способност да “развеже нечији језик” и подстакне особу да говори истину.
Заинтригиран његовим учинком, одлучио је користити серум како би дошао до повјерљивих пословних планова свог колеге, презименом Ванг. Први инцидент догодио се 29. августа 2022. године, током заједничке вечере.
Ли је у вино и пиво свог колеге убацио неколико капи серума, након чега је Ванг осјетио вртоглавицу и конфузију, због чега је затражио љекарску помоћ. Међутим, Ли није успио извући жељене информације, па је покушао поново.
Други покушај догодио се 13. октобра исте године, такође током вечере. Резултат је био сличан: Ванг је поново осјетио мучнину, вртоглавицу и повраћање. Трећи инцидент забиљежен је 22. новембра, након чега је Ванг почео сумњати да његови симптоми нису случајни јер су се јављали искључиво након дружења с Лијем.
Ванг је одлучио тестирати крв и урин, а резултати су открили присутност клоназепама и ксилазина, снажних седатива који утичу на централни нервни систем. Уз те доказе обратио се полицији, која је након претраге Лијева дома пронашла бочицу “серума истине”, за који се испоставило да садржи управо те материје.
Суочен с доказима, Ли је признао да је намјерно стављао седативе у пиће колеге у покушају да сазна његове пословне тајне. Народни суд округа Јинг’ан у Шангају прогласио га је кривим за навођење на конзумацију дрога путем обмане.
Иако ни Вангови пословни планови ни његово тренутно здравствено стање нису јавно откривени, случај је изазвао велику позорност кинеске јавности. На друштвеној мрежи "Веибо", корисници су се питали о важности информација које је Ли покушао открити.
“Какви то пословни планови захтијевају овакав ниво труда? Је ли ријеч о послу вриједном милионе?” запитао се један корисник.
Други је написао: “Па какав је то колега? Ово није далеко од насилничког понашања.”