Direktan sukob NATO vojske sa ruskom armijom bio bi opasan korak koji bi doveo do globalne katastrofe, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
On je dodao da se nada da lideri Alijanse imaju dovoljno pameti da tako nešto ne pokrenu.
- Uvođenje vojske u direktan sukob sa ruskom armijom - to je opasan korak koji bi doveo do globalne katastrofe. Nadam se da postoji dovoljno pameti u glavama onih koji o tome govore da tako nešto ne učine - rekao je Putin na konferenciji za novinare u Astani.
Putin se takođe osvrnuo i na izjavu generalnog sekretara Alijanse Јensa Stoltenberga da bi "pobjeda Rusije predstavljala poraz NATO" rekavši da je poraz Ukrajine – stvar koncepta, pravne tehnike, da se taj poraz može razumijeti na različite načine.
- Evo na primjer – Krim je postao subjekat Ruske Federacije 2014. godine. Da li je to poraz? Treba razumijeti šta je tu po sredi - rekao je on.
Ruski predsjednik je kazao i da to što se trenutno dešava u Ukrajini nije prijatna stvar, ali da Rusija nije preduzela korake, u budućnosti bi stvari bile samo još teže. Samim tim, kako je dodao, sve korake koje je on preduzeo su ispravni i blagovremeni.
Nema više potrebe za masovnim udarima
Putin je kazao i da trenutno nema više potrebe za izvođenjem masovnih udara na Ukrajinu, trenutno su na stolu drugi zadaci.
On je kazao i da Ministarstvo odbrane Rusije u prvim naletima nije pogodilo sve objekte na teritoriji Ukrajine koji su bili planirani, te da sada "dorađuju posao".
- Iz, koliko mi se čini, 29 objekata, sedam nije pogođeno kao što je to Ministarstvo odbrane planiralo, trenutno se taj posao dovršava. Nema više potrebe za masovnim napadima, makar ne sada - rekao je ruski lider.
Pregovori sa Ukrajinom
Rusija je uvijek govorila da je otvorena za pregovore sa Ukrajinom, a ako Kijev bude spreman tada će biti potrebni posrednički napori onih koji to predlažu, rekao je Putin.
- Uvijek smo govorili da smo otvoreni za pregovore sa Ukrajinom. Čak smo postigli određene dogovore u Istanbulu, ti dogovori su faktički skoro pa finalizovani. Ali čim se vojska povukla od Kijeva, kijevske vlasti su odmah izgubile želju za pregovorima. Ako oni budu spremni za to, onda će, vjerovatno, biti neophodni posrednički napori svih onih koji su zainteresovani za to - rekao je ruski lider.
Putin je podsjetio da je Kijev donio odluku prema kojoj se zabranjuju pregovori sa Rusijom.
- Indija i Kina uvijek govore da je potrebno da se uspostavi dijalog, da se sve riješi mirnim putem. Znamo njihov stav, to su naši bliski saveznici, partneri, mi poštujemo njihov stav, ali znamo i stav Kijeva. Oni (kijevske vlasti) su sve vrijeme govorili da žele pregovore i to su kao tražili, a onda su donijeli zvaničnu odluku kojom se zabranjuje da se ti pregovori vode. O čemu tu da pričamo? - prokomentarisao je ruski predsjednik.
On je dodao da je Rusija zahvalna predsjedniku UAE Muhamedu bin Zajedu el Nahijanu za posredničku ulogu u riješavanju humanitarnih pitanja u Ukrajini, uključujući razmjenu zarobljenika.
Putin je istakao da se i turski lider Redžep Tajip Erdogan lično uključivao u rad na razmjeni zarobljenika sa Ukrajinom.
Mobilizacija gotova za dvije nedelje
Sve mjere u okviru djelimične mobilizacije biće završene u roku od dvije nedjelje, saopštio je Putin.
Po njegovim riječima, u jedinice je već poslato 222.000 ljudi od planiranih 300.000. Nije bilo prijedloga od Ministarstva odbrane Rusije da se poveća broj mobilisanih, precizirao je Putin.
Ruski lider je pojasnio da dužina kontakt linije prelazi hiljadu kilometara, samim tim nije bilo moguće čuvati je samo uz pomoć vojske sa ugovornom obavezom, zbog čega je i bilo neophodno da se objavi delimična mobilizacija.