Послије 10 недјеља, суђење за масовно силовање које је шокирало Француску улази у завршну фазу, гдје ће тужилаштво и одбрана изнијети завршне ријечи. Случај је, подсјетимо, фокусиран на бивши брачни пар Доминик и Жизел Пелико, пензионере који су сада у раним 70-им годинама.
Правни тим Жизел Пелико даће завршне ријечи у уторак, а затим и одбрана. Пресуда петочланог судског вијећа очекује се 20. децембра.
Доминику Пеликоту се суди од септембра заједно са још 50 мушкараца у јужном граду Авињону. Свако рочиште на суђењу протекло је у присуству медија, јер се Жизел Пелико одрекла анонимности, чиме је читаво суђење било отворено за јавност. У Француској је случај постао познат као афера Мазан, по селу у близини Авињона у којем су живјели Пеликоти.
Користио дрогу и довео десетине мушкараца да је силују
У новембру 2020. Доминик Пеликот је признао да је дрогирао своју тадашњу жену скоро деценију и довео десетине мушкараца које је пронашао на интернету да је силују у њиховој кући док је била без свијести.
Полиција је ушла у траг његовим саоптуженицима на основу хиљада видео снимака које је пронашла на Пеликотовом лаптопу. Међутим, нису успјели да идентификују 21 мушкарца. Истражиоци су рекли да имају доказе за око 200 силовања почињених у периоду од 2011. до 2020. године.
Суђење је отворило низ питања
Већина оптужених негира оптужбе за силовање, тврдећи да не могу бити криви јер нису схватили да је Жизел Пелико била без свијести, па стога нису ни знали да је силована.
Та линија одбране изазвала је расправу широм земље о томе да ли да се промијени законска дефиниција силовања, која се тренутно дефинише као "сваки чин се**уалне пенетрације почињен против друге особе насиљем, принудом, пријетњом или изненађењем".
Суђење је такође покренуло питање употребе хемикалија током силовања или се**уалног напада на дрогирану особу.
Несвијест и губитак памћења након година брака
Доминик и Жизел Пелико, обоје рођени 1952. године, вјенчали су се 1973. и имали троје дјеце. Она је радила као менаџер у великој француској компанији, док је он - школовани електричар - покренуо неколико фирми, које су све пропале једна за другом.
Пеликоти су живјели у региону Париза до 2013. године, када су се повукли у живописно јужно село Мазан. Имали су велику кућу са базеном и често су тамо позивали своју ширу породицу током љетњег распуста.
По свему судећи, били су срећан, близак пар.
"Заједно смо проводили празнике, годишњице, Божиће... Све ово је била срећа за мене", рекла је Жизел Пелико током свједочења.
Између 2011. и 2020. године, госпођа Пеликот је доживјела узнемирујуће симптоме за које је вјеровала да су знаци Алцхајмерове болести или тумора на мозгу и била је подвргнута опсежним љекарским прегледима.
Несвјесност и губитак памћења заправо су били нежељени ефекти лијекова које јој је муж давао без њеног знања. Жизел Пелико се развела од мужа убрзо након што су његови злочини изашли на видјело.
Брачно презиме користи само за потребе суђења. Доминик Пеликот је у затвору од новембра 2020. Он ће бити осуђен наредног мјесеца, заједно са осталих 50 оптужених.
Како је случај изашао на видјело
У септембру 2020. године, чувар у супермаркету на југу Француске примијетио је Доминик Пелико како снима испод женских сукњи.
Полиција га је привела и одузела му мобилни телефон. Примијетили су сумњиве разговоре у његовој апликацији Скајп, а затим пронашли хиљаде видео снимака мушкараца који имају се** са женом у несвијести. Испоставило се да је то била његова супруга Жизел Пелико.
Истражиоци су недјељама радили на прикупљању довољно доказа да Пеликота доведу у притвор и на крају су га ухапсили у новембру 2020.
Он је одмах признао кривицу по свим тачкама оптужнице. Када је Жизел Пеликот испитана у полицији и показала јој фотографије и видео снимке у несвијести, постало је јасно да она не зна шта јој се догодило.
Негирала је да је икада пристала на се** са другим мушкарцима и схватила да ју је муж дрогирао скоро деценију.
Заједно са Пеликотом оптужено је 50 мушкараца, старости између 26 и 72 године. Они долазе из свих слојева друштва: међу њима су ватрогасци, столари, медицински техничари и новинари.
Многи су ожењени и имају дјецу. Већина је живјела у кругу од 60 километара од резиденције Пеликот. Неколико их је признало да су силовали Жизел Пелико.
Већина је, међутим, одбацила оптужбе. Њихова одбрана заснива се на тврдњи да нису вјеровали да је то што су радили силовање јер нису знали да је она била у несвијести и да због тога није могла да да пристанак.
Сам Пеликот је то више пута демантовао, инсистирајући да је, када је регрутовао мушкарце на мрежи, врло јасно ставио до знања да ће његова жена спавати.
"Сви су знали, не могу другачије да кажем", рекао је он.
Шта је Жизел Пелико до сада рекла суду?
Сама Жизел Пелико је одлучила да се одрекне анонимности, што је веома необично у случајевима силовања. Њен правни тим је такође инсистирао да се снимци силовања покажу на суду.
Пеликот је рекла да се нада да ће њена одлука оснажити друге жртве се**уалног насиља да проговоре:
"Желим да све жене које су силоване кажу: 'Мадам Пелико је то урадила, могу и ја.' Не желим да се више стиде".
Она је узвратила на "понижавајуће" сугестије одбране да је можда била пијана или се претварала да спава током наводних силовања, рекавши да никада није била заинтересована за замјену партнера или за тројку.
Међутим, Жизел Пелико је такође искрено говорила о томе шта су злостављање и лажи њеног мужа учинили њеном животу.
"Људи могу да ме виде и помисле: Та жена је јака", рекла је.
Како је Француска реаговала на суђење
Ужас поступака Доминика Пеликота, огроман број мушкараца укључених у случај и одлука Жизел Пелико да се заложи за отворено суђење значили су да је поступак привукао значајну пажњу. Десетине људи сваког дана долази на суд у Авињону да подржи Жизел Пелико, поздрављајући је аплаузом и доносећи јој цвијеће.
Широм земље су се појавили мурали који приказују њен препознатљив изглед, а протести подршке одржани су широм Француске.
Изнад свега, многи јој приписују заслуге за подстицање разговора о култури силовања, мизогинији и дрогирању жртава.
Неколико феминистичких група сада позива владу да промијени дефиницију силовања како би укључила пристанак, као што је већ случај у многим европским земљама.
"Друштво је већ прихватило чињеницу да је разлика између се**а и силовања пристанак", рекла је сенаторка Зелених Мелани Вогел, која је прошле године предложила приједлог закона о силовању заснованом на пристанку.