Parlament usvojio deklaraciju

Moldavija proglašena "okupiranom državom"

  • 09.06.2019. 08:08

Parlament Moldavije usvojio je deklaraciju o „Okupiranoj državi“.

U deklaraciji se navodi da je u toj zemlji široko rasprostranjena korupcija, a da su oligarsi dobili totalnu kontrolu nad sudovima. Moldavski poslanici su naveli da su zabrinuti zbog narušavanja ljudskih prava i sloboda.

„Parlament Republike Moldavije, kao jedini zakonodavni organ u zemlji konstatuje sa zabrinutošću da su državne i pravne institucije zemlje okupirane“, navedeno je u tekstu deklaracije koju je pročitao kopredsjednik bloka ACUM Andrej Nestase.

Prema njegovim riječima, deklaracija predstavlja izglasavanje nepovjerenja Ustavnom sudu Moldavije. Ona podrazumijeva ostavku glavnog tužioca, šefa Službe za informisanje i bezbjednost, članova Centralne izborne komisije, rukovodstva Nacionalnog antikorupcionog centra i drugih državnih institucija.

Nastase je rekao da je neophodno pod hitno usvojiti dokumente neophodne za oslobađanje tih ustanova i ukidanje mješovitog izbornog sistema.

Za deklaraciju su glasali svi poslanici koji su prisustvovali sjednici.

Ranije su Socijalistička partija Moldavije i blok ACUM inicirali obnavljanje konstitutivne sjednice parlamenta koja je počela 21. marta, ali nije nastavljena, jer su poslanici zatražili pauzi i nisu se više okupili.

Sjednici u moldavskom parlamentu prisustvovali su predsjednik države Igor Dodon, ambasadori Rusije i SAD Oleg Vasnecov i Derek Hogan, kao i šef delegacije Evropske unije u toj zemlji Peter Mihalko. Poslanici Demokratske partije, partije „Šor“ i troje nezavisnih poslanika nisu došli na zasjedanje.

Ranije 8. juna poslanici su za predsjednika parlamenta izabrali Zinaidu Grečanuju, a nakon toga odobrili kandidaturu Maje Sandu za funkciju premijera.

Ustavni sud Moldavije je, međutim, dejstva paralmenta proglasio nezakonitim, jer su poslanici bili dužni da vladu formiraju do ponoći 7. juna.

Administracija predsjednika Moldavije smatra da je Ustavni sud prekoračio svoja ovlašćenja. Vlasti će se obratiti Evropskom sudu za ljudska prava i Venecijanskoj komisiji s molbom da daju ocjenu dejstava sudija i da preduzmu odgovarajuće mjere protiv njih.

Тагови: