Povjerenje u moć SAD da uvijek igraju glavnu ulogu u određivanju svjetskih pravila, kako u politici tako i u ekonomiji, opasno je poljuljano, navode analitički portali.
Mnogo je vijesti i događaja koji svjedoče o tome.
Vlada Saudijske Arabije donijela je memorandum o pristupanju te zemlje Šangajskoj organizaciji u svojstvu dijaloškog partnera. Tu je odluku gotovo istog trenutka pozdravio Peking, najavivši spremnost za jačanje saradnje sa najbogatijom arapskom zemljom.
Ovu organizaciju, osim Kine, čine i Rusija, Indija, Kazahstan, Kirgistan, Pakistan, Tadžikistan i Uzbekistan, a uskoro će punopravni član postati i Iran - napominje "Geopolitika".
Saudijska Arabija je decenijama bila najvjerniji američki saveznik na Bliskom istoku.
Istovremneo, Čad je, kako prenosi Al džazira, nacionalizovao svu imovinu u vlasništvu američkog i globalnog naftnog diva "Eksonmobil".
"Eksonova" imovina uključuje 40 odsto udjela u čadskom naftnom projektu "Doba", koji se sastoji od sedam proizvodnih naftnih polja sa proizvodnjom od 28.000 barela dnevno.
Čad ima desete najveće rezerve nafte u Africi.
Brazil i Kina, dvije države iz kluba BRIKS-a, dogovorile su se o ukidanju dolara u međusobnoj trgovini i korištenju juana kao zamjenske valute, što bi trebalo olakšati međusobnu trgovinu i ulaganja.
Centralne banke tih zemalja slaglasile su se da uspostave of šor klirinški centar, a stvaranje takvog finansijskog instrumenta omogućiće napuštanje američkog dolara u bilateralnoj trgovini i pretvaranje juana u brazilske reale "brže i jeftinije".
Plaćanje nacionalnim valutama u međusobnoj trgovini dogovorili su i Ujedinjeni Arapski Emirati i Indija, a Emirati su nedavno Kini isporučili prvu veliku količinu tečnog gasa uz obračun u - juanima.
O kakvom se ubrzanom procesu radi svjedoči i vijest da je Kenija prvi put u istoriji kupila veliku količinu nafte od Saudijske Arabije i Emirata i to u – kenijskim šilinzima.
Predsjednik Kenije Vilijam Ruto na javnom skupu ekonomista i društvene elite upozorio je na "rizike ulaganja u dolare".
Ekonomisti objašnjavaju da se globalna stabilnost dolara zasniva na povjerenju, a ne na stvarnom pokriću. SAD imaju najveći državni dug i najveći deficit na svijetu, pa je o realnom pokriću za snagu dolara nemoguće govoriti i to svi dobro znaju.
Sve je krenulo nakon rata u Ukrajini, a pojačano je nakon nedavnog rusko-kineskog samita na vrhu, gdje je potvrđeno jačanje strateške saradnje tih zemalja u svim sferama i usvojen plan do 2030. godine, uz potpisivanje 84 nova velika projekta u vrijednosti od 185 milijardi dolara.