Тестови у баштенским центрима у Њемачкој недавно су показали да неке саднице лаванде садрже читав коктел пестицида укључујући и оне изразито штетне за пчеле.
Лаванда је омиљена биљка пчела – њени љубичасти цвјетови пуни су нектара и пелуди, пружајући им важан извор хране, посебно током љетних мјесеци када многе друге биљке већ вену. Али, док може бити оаза за опрашиваче, најновији тестови у баштенским центрима у Њемачкој недавно су показали да неке саднице садрже читав коктел пестицида укључујући и оне изнимно штетне за пчеле.
Према доступном лабораторијском извјештају, на биљкама је било и пуно пестицида који уопштене би требали бити тамо јер више нису одобрени у ЕУ. То су:
фунгицид карбендазим, који је класификован као вјероватно токсичан за репродукцију и мутаген те није допуштен од 2014.
Метолаклор, хербицид сличан хормону који је забрањен од јануара 2024.
И: потенцијално канцерогени тиофанат-метил.
Проблем пестицида на биљкама прилагођеним пчелама
Студија је анализирала 16 лаванди из различитих продајних мјеста и открила присутност до једанаест пестицида на једној биљци. Неки од њих, попут инсектицида спиносад и делтаметрин, доказано дјелују као нервни отрови за пчеле, узрокујући грчеве, парализу и на крају смрт. Пчеле их могу унијети путем нектара и пелуди, чиме се лаванда – иначе омиљена биљка опрашивача – може претворити у пријетњу њиховом опстанку.
Осим појединачних пестицида, научници су упозорили на комбинације различитих кемијских средстава које могу имати појачани негативан учинак на пчеле. На примјер, инсектицид ацетамиприд, који се самостално сматра благим токсином за пчеле, може постати изнимно штетан у комбинацији с одређеним фунгицидима. Такве интеракције пестицида још нису довољно истражене, али постоје јасни показатељи да вишеструка изложеност може бити кобна за опрашиваче.
Тестирање лаванде открило је присутност пестицида који више нису одобрени у ЕУ, укључујући фунгицид царбендазим, хербицид метолаклор те потенцијално канцерогени тиопханат-метил. Иако произвођачи тврде да сами не користе такве материје, могућност контаминације путем земље или воде и даље остаје отворено питање.
Како помоћи пчелама?
Ако желите засадити лаванду како бисте помогли пчелама, препоручује се пажљиво бирати биљке из еколошког узгоја, избјегавати оне које су третиране пестицидима и информирати се о њиховој стварној еколошкој вриједности. Такођер, садњом разних биљака које цвјетају у различитим раздобљима можете осигурати непрекидан извор хране за опрашиваче.
Лаванда је симбол мириса и љепоте, но њезина права вриједност лежи у томе колико помаже екосистему. С правим одабиром биљака, можемо учинити мали, али значајан корак према очувању популације пчела, које су кључне за здравље наше планете.