Рођен и одрастао у Чикагу, Роберт Превост постао је први амерички папа, а његов брат Џон открива фасцинантну причу: комшиница је још у Робертовој шестој години предвидјела да ће једног дана постати поглавар Католичке цркве.
Када се из Сикстинске капеле уздигао бијели дим, најављујући избор новог папе, Џон Превост је у свом дому у Илиноису упалио телевизор и позвао нећакињу. Заједно су с нестрпљењем пратили објаву имена његовог брата.
“Она је почела вриштати јер је то био њен ујак, а ја сам био у тренутку невјерице да ово није могуће јер је превише далеко од онога што смо мислили да ће се догодити”, рекао је Џон Превост у четвртак за Associated Press из свог дома у Њу Леноксу, Илиноис.
Џон је изразио огроман понос што је његов брат, кардинал Роберт Превост, изабран за 267. папу, преузимајући улогу вође Католичке цркве као први Американац на том мјесту, под именом Лав XIV.
“То је велика част; то се догађа једном у животу, али мислим да је то велика одговорност и мислим да ће довести до већих и бољих ствари, али мислим да ће га људи врло пажљиво пратити како би видјели што ради”, казао је.
Шездесетдеветогодишњи Роберт Превост, члан аугустинског реда који је већи дио живота посветио мисионарском раду у Перуу, преузео је папинску дужност. Џон описује брата као човјека дубоко посвећеног сиромашнима и онима без гласа, предвиђајући да ће његово вођство подсјећати на папу Фрању.
“Неће бити ни крајње лијево ни крајње десно, некако скроз у средини”, казао је.
Током интервјуа, Џон је примијетио да је пропустио неколико позива од брата, па је одлучио узвратити позив новом папи. Лав XIV му је рекао да не жели учествовати у интервјуу. Након кратке честитке и разговора о путним плановима, какав би водила било која браћа, прекинули су везу.
Роберт Превост одрастао је као најмлађи од тројице синова. Џон, само годину старији, присјећа се да је Роберт био одличан у школи и уживао у друштвеним играма попут Монопола и Ризика.
Дјетинство у Чикагу
Још од дјетињства, Џон је знао да ће његов брат постати свештеник. Ипак, није очекивао да ће постати папа, али се сјетио комшинице која је то предвидјела док је Роберт био тек првачић.
“Осјетила је то са шест година. Како је то успјела, ко зна. Требало је толико дуго, али ево га, првог америчког папе”, казао је он, преноси Аваз..
Након завршетка осмог разреда, Роберт је отишао у сјемениште, присјећа се Џон.
“Постојало је цијело раздобље у којем нисмо баш одрастали заједно. Само смо на празницима имали контакт”, навео је.
Данас браћа свакодневно разговарају телефоном, размјењујући мисли о политици, вјери, па чак и играјући дневну игру Wordle. Џон каже да није сигуран колико ће Роберт имати времена за разговоре сада као папа, нити како ће одржавати контакт у будућности.
“Већ је чудно немати с ким разговарати”, рекао је он.