Тренутно има 252 католичка кардинала, али само 135 њих има право гласа, јер они старији од 80 година могу учествовати у расправама, али не и у гласању.
Смрт Папе Фрање управо је покренула политички процес у којем Католичка црква бира новог лидера. Према Конференцији католичких бискупа Сједињених Америчких Држава, у првих 15-20 дана након смрти папе, кардинали се окупљају у Риму како би изабрали новог поглавара.
Тренутно има 252 католичка кардинала, али само 135 њих има право гласа, јер они старији од 80 година могу учествовати у расправама, али не и у гласању. Кардинали најприје одржавају посебну мису, а затим одлазе у Сикстинску капелу, гдје се завјетују на тајност и гласају у приватности, до четири пута дневно, све док неко не добије две трећине гласова.
Како функционише процес гласања?
Сваки кардинал напише име свог изабраног кандидата на гласачком листићу, савије га двапут и прилази пехару испред Микеланђеловог "Страшног суда" да га убаци. Постоје до четири круга гласања дневно, два ујутру и два послије подне. Тројица кардинала броје и биљеже гласове. Ако нико не добије двије трећине, гласачки листићи се спаљују хемикалијама које праве црни дим.
Када неко коначно добије потребне двије трећине, бијели дим сигнализира избор новог папе, а старији кардинал објављује: "Имамо папу!" прије него што нови папа изађе да благослови окупљену масу.
Најскорија конклава
Најскорија конклава, односно избор новог папе, одржана је након што је папа Бенедикт 16 поднеио оставку. Био је први папа који је то учинио у скоро 600 година. Конклава је почела 12. марта 2013, а до сљедећег дана за папу је изабран аргентински кардинал Хорхе Марио Бергољо. Узео је име Папа Фрања.
Земље поријекла папа
Према подацима сајта World Population Review, велика већина папа потицала је из Италије. Од укупно 266 папа, 217 су били Италијани. Остале чешће земље поријекла:
16 је било из Француске
6 из Њемачке
5 из Сирије
4 из Грчке
Никада није било папе из Сједињених Америчких Држава.
Први папа католичке цркве
Према Ватикану, првим Папом се сматра Свети Петар, један од дванаест Исусових апостола. Он није био изабран путем конклаве као модерне папе, умјесто тога, према католичкој традицији, Исус сам поставио Петра за вођу својих сљедбеника рекавши: "Ти си Петар, и на тој стијени сазидаћу Цркву своју" (Матеј 16:18). Савремени систем конклаве развио се тек много касније, отприлике у 13. вијеку, према подацима из Сикстинске капеле. Ране папе су обично бирали свештеници и локалне католичке заједнице.