Папа Фрањо преминуо је у 89. години живота.
Папа Фрањо хоспиталисан је 14. фебруара у римској болници Гемели због обостране упале плућа (билатералне пнеумоније). Током хоспитализације, папа је доживио неколико епизода респираторне инсуфицијенције, укључујући бронхоспазме, што је захтијевало неинвазивну механичку вентилацију.
Папа је прошлог мјесеца отпуштен из болнице, а јуче се појавио пред вјерницима на Ускрс у Ватикану.
Доносимо преглед најважнијих изјава које су обиљежиле његов понтификат. Папа Фрањо од почетка је познат по отвореном говору о глобалним друштвеним проблемима, сиромаштву, миграцијама, екологији и правима мањина. Његове поруке често су изазивале велике реакције, како унутар Цркве, тако и у свијету.
О сиромаштву, неједнакости и корупцији
"Ова економија убија. Не може се толерисати да се баца храна док људи гладују" - (2013, апостолска побудница Евангелии Гаудиум.)
"Три су темељна права сваког човјека: земља, дом и посао", - (2014, говор на сусрету с друштвеним покретима.)
"Корупција смрди" - (2014, говор у Напуљу, о раширеној корупцији у Италији и свијету.)
О рату
"Рат је увијек пораз. Рат никада није рјешење", - (2022, осуда инвазије на Украјину.)
"Рат је пораз политике и човјечанства", - (2022, након избијања рата у Украјини. Ову реченицу понављао је у више наврата, додајући да рат показује "немоћ човјека да тражи дијалог").
"Рат је светогрђе. Светогрђе против људског достојанства", - (2022, обраћање учесницима међународне конференције о миру у Фиренци. Том приликом папа је рекао да рат никада не може бити оправдан и да је напад на светост људског живота).
О женама, младима, старијима
"Жене су неопходне у доношењу одлука које обликују живот Цркве", - (2020, позив на већу улогу жена у црквеним институцијама).
"Млади, не бојте се сањати велике ствари и мијењати свијет", - (2019, Свјетски дан младих у Панами).
"Одбацивање старијих је гријех. Они су чувари нашег колективног памћења", - (2014, обраћање старијим особама на Тргу св. Петра).
О екологији
"Не можемо више гледати на друге стране пред еколошким уништењем", - (2015, енциклика Лаудато си'.)
"Земља је наш заједнички дом, а ми је немилосрдно пљачкамо", - (2021, порука уочи УН-ове конференције о климатским промјенама ЦОП26).