Индија и Пакистан

Језиво: Студија из 2019. предвидјела нуклеарни сукоб за 2025. годину

  • 07.05.2025. 10:27

Студија је језиво предвидјела нуклеарни сукоб између Индије и Пакистана 2025. године, изазван терористичким нападом с великим бројем жртава.

Очи читавог свијета са стријепњом посматрају ескалацију сукоба између Индије и Пакистана - двије нуклеарне силе, од којих свака располаже са око 180 нуклеарних глава.

Нестао Божо Лопатић, полиција моли за помоћ

Нестао Божо Лопатић, полиција моли за помоћ

Напетости између Индије и Пакистана нагло су ескалирале након стравичног терористичког напада у Пахалгаму у Џамуу и Кашмиру прошлог мјесеца, у којем је погинуло 26 људи.

Усред ове нестабилне ситуације, истраживачки рад из 2019. године који су објавили научници са америчког универзитета Ратгерс поново привлачи велику пажњу.

Студија је језиво предвидјела нуклеарни сукоб између Индије и Пакистана 2025. године, изазван терористичким нападом с великим бројем жртава.

Истраживачи су у теорији казали да би велики терористички напад - најприје замишљен као напад на индијски парламент - изазвао Индију да мобилизује трупе, што би подстакло Пакистан да одговори истом мјером.

Србин ухапшен због убиства у Њемачкој: Насмрт избо мушкарца

Србин ухапшен због убиства у Њемачкој: Насмрт избо мушкарца

"Како напетости расту, сукоби и жртве на обје стране довели би до брзе ескалације. Као што се догодило у јануару 2002, обје стране мобилизују и распоређују своје трупе избијају сукоби и има мртвих на обје стране", описују научници, пише "Економик Тајмс".

Шта још каже студија?

Према студији, након што индијске снаге почну напредовати на територији Пакистана, пакистански генерали, бојећи се конвенционалног пораза, прибјегавају нуклеарном оружју.

1. дан: Пакистан користи 10 тактичких нуклеарних оружја (свако снаге 5 килотона) унутар властитих граница против индијских тенкова.

2. дан: Пакистан лансира још 15 тактичких нуклеарних бомби. Као одговор, Индија користи 20 стратешких нуклеарних експлозија усмјерених на пакистанске војне инсталације и нуклеарна складишта.

Ове нуклеарне експлозије узрокују огромне пожаре и облаке дима, сличне онима виђеним након бомбардовања Хирошиме или пожара у потресу у Сан Франциску 1906. године.

Умјесто заустављања рата, индијска ескалација изазива смртоносни трећи дан.

Ова алкохолна пића имају најмање калорија

Ова алкохолна пића имају најмање калорија

Пакистан одговара с 30 нуклеарних напада на индијске војне и поморске базе и градске зрачне луке, плус још 15 тактичких напада.

Индија узвраћа нуклеарним нападима на 10 пакистанских војних локација у градовима.

Научни рад описује катастрофалну ланчану реакцију: љутњу, панику, неспоразуме и чврсте протоколе са обје стране што доводи до потпуне размјене нуклеарног оружја.

Током сљедећа три дана, Пакистан користи цијели свој стратешки арсенал од 120 нуклеарних оружја, циљајући индијске градове. Индија одговара са 70 нуклеарних ваздушних напада, док у резерви држи остатак оружја како би одвратила Кину.

Обје земље посједују нуклеарно оружје

Под претпоставком да обје земље посједују око 250 комада нуклеарног оружја, истраживачи упозоравају на катастрофалне посљедице:

  • 50 до 125 милиона тренутних смртних случајева, зависно од оружја.
  • велики индијски и пакистански градови били би потпуно уништени или постали ненастањиви
  • колапс инфраструктуре: здравство, енергетика и финансије били би у рушевинама.

Разарање се ту не би зауставило. Климатски ефекти дима и ватрених олуја утицали би на цијели свијет, потенцијално изазивајући глад која би могла погодити милијарде.

Свештеник вјенчао младенце, па запјевао караоке и заиграо са гостима

Свештеник вјенчао младенце, па запјевао караоке и заиграо са гостима

"Посљедице би биле огромне и глобалне", закључује се у раду.

Девет земаља има нуклеарно оружје

"Девет земаља има нуклеарно оружје, али Пакистан и Индија су једине које брзо повећавају своје арсенале", рекао је Алан Робок, истакнути професор на Одјељењу за науку о околини Универзитета Ратгерс.

Истраживачи кажу да би оружје 2025. могло имати експлозивну снагу од 15 килотона – што је еквивалентно 15 000 тона ТНТ-а, исте величине као америчка бомба бачена на Хирошиму 1945. – до неколико стотина килотона.

Ако би Индија употријебила 100 стратешких оружја, а Пакистан 150, процењује се да би од директних посљедица могло умријети 50 до 125 милиона људи, а могући су и додатни смртни случајеви од масовне глади широм свијета.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: