Звучи невјероватно, али само двије атомске бомбе које чак ни не морају да погоде америчко тле, могу да униште Сједињене Америчке Државе. Да, добро сте прочитали, само двије атомске, односно нуклеарне бомбе.
О чему се ту тачно ради.
Ако су довољне само двије атомске бомбе за крај Америке, зашто онда Русија чува 5.580 нуклеарних бојевих глава. Од тог броја, 2024. године је 1.710 било у оперативној употреби, односно у стању приправности да буду употребљене ако неко у Москви донесе такву одлуку.
Ко је и како дошао до закључка да су само двије атомске бомбе довољне за уништење Америке. Наиме, истраживање еминентних свјетских стручњака који се баве снабдијевањем електричном енергијом, прије десетак година су истраживали узроке колапса електро-енергетског система на источној обали Америке 2003. године. Тада су се дотакли и намјерног уништења система за снабдијевање струјом и дошли до закључка да непријатељ може да само двије нуклеарне бомбе Америку врати више од вијека уназад.
Сценарио гласи овако.
Замишљени непријатељ може да у горњим слојевима атмосфере (висина изнад 400 километара) детонира двије нуклеарне бомбе. Једна би била усмјерена на источну обалу, око Њујорка, а друга, изнад југозападног крајева САД.
Њихове експлозије би ослободиле електро-магнетни пулс који би могао да спржи све микрочипове и електричне системе у Америци. Тог тренутка би нестао интернет, престали да раде мобилна телефонија, ТВ. Престали би да постоје и системи масовног превоза људи и робе јер би прегорјели сви мотори у аутомобилима, камионима, авионима. Не би било гријања, снабдијевања водом, канализација би престала са радом. Хитна помоћ, болнице, ватрогасци, војска. Заборавите то.
Експлозије би покренуле ланац догађаја који би убрзо довели до масовног умирања цивилног становништва. Без снабдијевања храном и лијековима први би умрли стари и болесни. Земља не би могла да се обрађује на данас познат начин и вјерује се да би за двије године умрло више од 100 милиона Американаца. Градови би први остали без хране и миграција би кренула ка руралним крајевима, гдје је већа вјероватноћа да се нађе нешто за јело.
Ако говоримо о класичном нуклеарном нападу који за циљ има уништење експлозијом, број употребљених оруђа морао би да буде знатно већи. Америка има око 600 значајних циљева. То су градови, масовно насељене области, индустријски центри и војни објекти. По логици да би већи градови са више од милион становника били нападнути са по пет нуклеарних бојевих глава, по три за градове средње величине и по једна глава за мање градове и војне базе којих има око 300, долази се до бројке од 960 бомби. Са резервом од око 30 одсто, Русији је потребан арсенал од максимално 1.300 бојевих глава. Разлика до броја од 1.710 нуклеарних ракета и бомби које Москва у сваком тренутку има на располагању, односи се на циљеве у другим земљама. НАТО савезницима Америке, пише Политика.