Папа Фрања је јуче сахрањен у Риму, а сада су све очи упрте у конклаву, тајни састанак кардинала који ће се окупити за неколико дана како би изабрали новог поглавара Римокатоличке цркве.
Заједно са свјетским лидерима и монарсима, око 400.000 људи окупило се у Ватикану и на улицама Рима на јучерашњем последњем опроштају од аргентинског папе.
Толика маса људи била је доказ популарности Фрање, енергичног реформатора који се залагао за права најсиромашнијих и најугроженијих.
Многи од оних који оплакују покојног папу, који је преминуо прошлог понедјељка у 88. години, изразили су забринутост око тога ко ће га наслиједити.
- Он је трансформисао Цркву у нешто нормалније, људскије. Бринем се шта ће се десити - рекла је Ромина Качаторе (48), Аргентинка која живи у Италији и ради као преводилац.
Сутра у девет часова кардинали ће одржати пети састанак од папине смрти, гдје се очекује да објаве датум конклаве.
Избор папе, који се одржава иза закључаних врата у Сикстинској капели осликаној фрескама, вијековима је предмет фасцинације јавности.
Кардинали-електори ће гласати четири пута дневно док један кандидат не обезбиједи двотрећинску већину, чији се резултат објављује свијету паљењем папира који испуштају бијели дим.
Луксембуршки кардинал Жан-Клод Холерих рекао је да очекује да ће се конклава одржати 5. или 6. маја, након девет дана жалости која се завршава 4. маја.
Њемачки кардинал Рајнхард Маркс рекао је новинарима да ће конклава трајати само "неколико дана".
Он је потврдио да је дебата о сљедећем папи отворена, наглашавајући да "то није питање конзервативизма или прогресивизма".
- Нови папа мора да има универзалну визију - казао је Маркс.