Већ недјељама жестоки руски напади ракетама и камиказа-дроновима разарају украјинску пријестоницу Кијев. Поред тога, руске трупе напредују у седам украјинских региона.
Њемачки Билд поставља питање како Берлин помаже у овој ситуацији и подсјећа да, откако је Фридрих Мерц постао канцелар, размјера помоћи остаје тајна.
Њемачка влада је престала да објављује информације о новим испорукама оружја. Званично објашњење гласи да се то ради „како би Путин остао у мраку“. Критичари, међутим, тврде да се ради о покушају избјегавања правдања због пропуштених или одгођених испорука.
Украјина се такође придржава тајности тог споразума како не би отуђила тренутно највећег помагача.
Билд пише да је сада испливала тајна листа на којој су наведене специфичне потребе Украјине. Према наводу њемачког листа, ради се о опреми вриједној више милијарди долара. Украјински војни планери, наводно, представили су ту листу представницима њемачке владе.
Листа је подијељена у три категорије: противваздушна одбрана, оклопна возила и електронско ратовање.
Украјинска влада заинтересована је за четири нове јединице ПВО система Ирис-Т. У ту сврху, тражи од Берлина укупно 1.500 вођених ракета за систем средњег домета Iris-T SLM и 500 ракета за систем кратког домета Iris-T SLS. Поред тога, Украјинци траже и 200.000 комада муниције за противваздушне топове калибра 40 мм, за борбу против руских дронова.
Што се тиче оклопних транспортера, Украјина је затражила од владе Фридриха Мерца испоруку 1.000 возила заштићених од мина и 200 гусјеничарских возила. Поред тога, траже и 30 оклопних возила за деминирање и 20 до 30 оклопних инжењеријских возила WiSENT. Према списку који је доступан Билду, Кијев је такође тражио 200 теренских возила за транспорт специјалних јединица.
На крају, али не и најмање важно, Украјина тражи подршку Њемачке у области електронског ратовања против руске војске. Ово би подразумијевало 1.000 ГПС ометача за одбрану од непријатељских дронова и 200 мобилних земаљских радара за надзор и циљање.
У војним круговима потврђено је за Билд да овај списак заиста постоји. Међутим, Савезно министарство одбране остало је без коментара.
„Из разлога војне безбједности и с обзиром на нову линију комуникације Савезне владе у вези са подршком Украјини, не одговарамо на питања о појединачној подршци“, наведено је у одговору.
Није јасно како ће Берлин одговорити на ове захтјеве.
(Курир)