Ове недјеље почело је суђење које је покренула америчка влада као “хитни случај против монопола”, а тиче се компаније Мета, наводећи да је компанија Марка Закерберга, незаконито изградила „монопол на друштвеним мрежама“ годинама „антиконкурентног понашања“.
Ако судија стане на страну владе, Мета би могла бити приморана да прода Инстаграм и Вацап, наводе амерички медији.
Сам Закерберг свједочиће прва два дана суђења, а његове наде су уперене у предсједника Доналда Трампа, који би могао да интервенише у овом случају.
Агенција која се бави овим случајем, Федерална трговинска комисија (ФТЦ), је дјеловала са изузетном дозом независности, што значи да су истражитељи били изоловани од политичког притиска.
Међутим, Закерберг, који је подржао кандидатуру Трампа за предсједника, наводно лобира код америчког предсједника да реши антимонополску тужбу ФТЦ-а против Мете.
Случај против Мете је, заправо покренут током Трамповог првог мандата. Комесари ФТЦ-а које је именовао Трамп, у договору са скоро свим државним државним тужилаштвима, истражили су Метине претходне аквизиције Инстаграма и Вацапа и поднијели тужбу у децембру 2020.
Тужба је одбачена шест мјесеци касније, али ФТЦ — до тада под вођством именованих од предсједника Џоа Бајдена — вратио се са снажнијом оптужбом.
У нормалним околностима, предсједникови лични односи и мишљења не би имали утицаја на федерално суђење. Али ово нису нормална времена.
Оно што се очекује у одбрани на суђењу је да Мета укаже да се Фејсбук, Инстаграм и Вацап„такмиче са ТикТок-ом, Јутјубом, Иксом, iMessage-om и многим другима у кинеском власништву.
(Курир)