Grčka bi narednih dana mogla da se nađe na udaru hibridne oluje Medikejn, a strahuje se da bi udari vjetra mogli da idu i do 180 kilometara na sat, praveći talase visoke i po 10 metara.
Uragan koji se formirao na Mediteranu opasno se približava obali, a meteorolozi kažu da bi posljedice udara ovakve oluje mogle da budu veoma ozbiljne.
- Veoma opasna oluja se formira nad Mediteranom u ovom trenutku, a naša očitavanja pokazuju da će biti baš jaka. Ovakve oluje nazivamo Medikejn, ili mediteranski uragan - tvrdi meteorolog Aleksander Bjorn.
On kaže da se pik oluje očekuje u četvrtak, odnosno u petak, kada bi vjetrovi mogli da duvaju brzinom i od 180 kilometara na čas.
- Jonska ostrva (Krf, Kefalonija, Zakintos...) će se naći na udaru, a na obali bi vjetar udarao brzinom od 120 kilometara na čas. Treba napomenuti da se očekuju i snažne padavine, u nekim trenucima i po 200 litara po metru kvadratnom. Ovakvi uslovi pogodni su za stvaranje talasa i do 10 metara visine - objašnjava Bjorn.
Medikejn udara bar jednom godišnje
Stručnjaci tvrde da se svega jedan ili dva Medikejna dese tokom godine i da se ove moćne oluje najčešće javljaju u septembru i oktobru, kada je površina Sredozemnog mora i dalje prilično topla.
Podsjetimo, snažan Medikejn pogodio je Grčku prije dvije godine, a talasi su išli i do 11 metara visine. Tada je oluja nosila drveće i krovove kuća, a oboreno drveće je pokidalo dalekovode što je izazvalo nestanak struje u pojedinim južnim dijelovima zemlje.
Zbog nevremena bio je obustavljen trajektni saobraćaj kao i avio saobraćaj, a nekoliko dana nisu radile ni škole.