Украјина је била спремна да склопи мир са Русијом и одустане од планова за придруживање НАТО савезу током преговора у марту 2022. године, али је одустала од те идеје због притиска САД, рекао је бивши њемачки канцелар Герхард Шредер листу "Берлинер цајтунг".
"Једини људи који би могли да ријеше рат против Украјине су Американци. Током мировних преговора у марту 2022. у Истанбулу са (тадашњим главним украјинским преговарачем) Рустемом Умеровом, Украјинци се нису договорили о миру јер им то није било дозвољено. Прво је морао да пита Американце о свему о чему су разговарали", рекао је Шредер.
Бивши њемачки канцелар додао је да га је Кијев контактирао 2022. године да би сазнао да ли он може да посредује у разговорима са Русијом, након чега је имао састанке са Умеровом и руским предсједником Владимиром Путином.
Шредер је рекао да је потенцијални мировни споразум имао пет кључних тачака.
Кијев је требао да одустане од својих НАТО аспирација, Украјина је требала да врати званични статус руског језика, а Донбас је требало да остане дио Украјине, али са посебним територијалним статусом, попут Јужног Тирола, аутономне покрајине на сјеверу Италије.
Четврто, Украјина је требала да добије безбједносне гаранције од сталних чланица Савјета безбједности УН и Њемачке.
Последње, пето питање о којем се расправљало био је статус Крима, рекао је Шредер.
Он је изјавио да је Кијев показао спремност на компромис, укључујући одредбу о чланству у НАТО савезу, али да су разговори пропали јер је све "одлучено у Вашингтону".
"Мислим да Американци нису жељели компромис између Украјине и Русије", рекао је Шредер, преноси ТАСС.