Одлука њемачке Савезне канцеларије за заштиту устава (БфВ) да Алтернативу за Њемачку означи као "потврђено десно-екстремистичку" организацију представља забрињавајући тренутак у савременој њемачкој демократији. Ради се о политички мотивисаном потезу који нема темеља у неутралној и објективној правној процјени, него у идеолошкој борби против политичке конкуренције, поручио је политички политички савјетник у Алтернативи за Њемачку (АфД) Филип Гашпар.
"Умјесто да се АфД-у супротставе аргументима, визијама или програмима, етаблиране партије и њихови лојални апаратчици у државним институцијама покушавају нас елиминисати путем административних и правних манипулација. То је дубоко недемократски, неевропски и опасно“, навео је он.
Како каже, посебно је симптоматично да ова одлука долази на самом крају мандата министра унутрашњих послова Нанцy Фаесер - особе која је већ позната по политичком инструментализирању правосуђа, медија и сигурносног апарата.
"Иако је њена СПД странка на историјском минимуму подршке, сада покушава створити утисак политичке доминације злоупотребом државних ресурса. И не само то - сама правна основа за ову одлуку је крајње климава. Статус 'случаја под сумњом' још увијек није добио правоснажни судски епилог, а већ се користи као темељ за даљу радикализацију државног поступања према АфД-у. Тиме се руше темељи правне сигурности и пресумпције невиности - основни принципи сваке демократске правне државе“, додао је Гашпар.
Гашпар поручује да још више забрињава порука која се шаље јавности: ко критикује неконтролисану миграцију, шеријатске праксе, терористичке пријетње или исламизацију европског друштва - бива проглашен десним екстремистом.
"Ко брани европске вриједности, хришћанско-јеврејску културу, породичне норме или безбједност грађана - постаје пријетња за систем. То више није демократија - то је идеолошки ауторитаризам“, јасан је он.
АфД, додаје, представља милионе њемачких грађана који су уморни од лажног морала политичке елите, од криминализације другачијег мишљења и од нефункционалног политичког система.
"Наши чланови - већином грађански оријентисани конзервативци, бивши чланови ЦДУ/ЦСУ, слободоумни интелектуалци и забринути родитељи - данас су под нападом не зато што су опасни, већ зато што су успјешни. Да ствар буде гора, покушаји делегитимизације АфД-а често долазе уз помоћ тзв. В-људи - сарадника државних служби убачених у наше редове управо како би се изазвали инциденти који онда служе као 'доказ' за нашу екстремност. Овакве методе подсјећају на Стаси, а не на слободно друштво“, наводи он.
Ако Европа и даље држи до својих вриједности - слободе говора, политичког плурализма и правне државе - онда мора реаговати, поручује.
"Јер ако се у Њемачкој, земљи која претендује да буде лидер демократских стандарда, политички противници уклањају путем сигурносних служби, онда нико у Европи више није сигуран. Због свега наведеног, позивамо међународне партнере, европске конзервативне и патриотске снаге, да јасно осуде овај процес. Њемачка више није оно што тврди да јесте - све више личи на земљу у којој власт одлучује ко смије да учествује у демократији, а ко не. Ми у АфД-у се нећемо повући. Нећемо шутјети. Бранимо право сваког грађанина да мисли другачије, да гласа слободно и да живи у земљи у којој држава не поставља границе слободи, већ је чува. Њемачка треба уставну заштиту - али не од властитих грађана, већ од оних који устав газе у његово име“, закључио је он.