Ревизорски суд Француске је објавио извјештај по којем би ова земља могла остати без новца до 2027. године, а главни разлог за то су опсежни социјални програми који повећавају дефицит, пише Политицо.
У извјештају објављеном у понедјељак, највиша ревизорска институција у земљи наводи да је социјална потрошња "измакла контроли."
Документ такође упозорава да би "криза ликвидности" могла угрозити исплате бенефиција већ 2027. године и утицати на способност Француске да се задужује на финансијским тржиштима.
Социјални систем осигурања Француске забиљежио је дефицит од 15,3 милијарде евра у 2024. години, а влада предвиђа да ће програм бити у минусу 22,1 милијарду евра у 2025. години.
Ревизорски суд је навео да вјерује како ће дефицит у 2025. години вјероватно бити још већи, будући да је та прогноза заснована на владиним пројекцијама раста и уштеда кроз смањење пореза, које су аутори извјештаја оцијенили као превише оптимистичне.
"Морамо поново преузети контролу. Током протеклих година, посебно у 2023. и 2024., изгубили смо контролу над јавним финансијама", рекао је предсједник суда Пјер Московици у интервјуу за радио станицу РТЛ.
Буџетски дефицит Француске драматично је порастао посљедњих година, достигавши 5,8 одсто бруто домаћег производа у 2024., што је знатно изнад лимита од три посто који постављају правила Европске уније.
Француска влада се обавезала да ће дефицит смањити на 5,4 одсто БДП-а у 2025. и вратити га на три посто до 2029. године.
Прошле седмице, Међународни монетарни фонд препоручио је Француској да смањи социјалну потрошњу и додатно реформише свој пензиони систем како би обуздала огроман дефицит.