У ери великих превирања у свијету, европске земље су почеле да издвајају више за своју одбрану и улажу у обнову наоружања и војске, а Велика Британија ће тестирати систем за ванредне ситуације, док влада упозорава острвску нацију да се припреми за рат.
Док сукоб у Украјини и даље изазива забринутост и тензије, посебно у Европи, 12-дневни рат између Израела и Ирана који је букнуо прошлог мјесеца изазвао је страхове од ширег сукоба између нуклеарних сила.
Како преноси “Дејли мејл”, сви уређаји у Британији ће касније ове године емитовати тон аларма у оквиру новог теста “Систем за хитно узбуњивање”. Први пут покренут 2023, овај систем је дизајниран да упозори јавност ако постоји опасност по живот у близини.
До тога долази након што је у безбједносној стратегији британске владе упозорено да би се територија острва могла наћи под “директном пријетњом” у “ратном сценарију”.
Наиме, прошлог мјесеца, британски премијер Кир Стармер обећао је да ће своју земљу довести до “борбене спремности” и најавио планове за изградњу 12 нових нападачких подморница и улагање милијарде фунти у оружје, како би се земља ојачала у свијету захваћеном негдје, како је рекао, "између непријатељске, агресивне Русије и повлачења САД".
Амбициозно поновно наоружавање дио је владиног Стратешког прегледа одбране (СДР), који износи пријетећи нови пејзаж и позива на повећану производњу дронова, као и складиштење већих количина муниције и опреме. Стармер, који је наложио преглед, описао је “нову еру” пријетње која захтијева “нову еру за одбрану и безбједност”.
"Пријетња са којом се сада суочавамо је озбиљнија, непосреднија и непредвидљивија него икад прије још од Хладног рата", рекао је Стармер, упирући на “рат у Европи, нове нуклеарне ризике, дневне сајбер нападе” и “растућу руску агресију” у британским водама и на небу.
И Њемачка жели да убрза куповину оружја и друге одбрамбене опреме како би осигурала да је земља у стању да се супротстави свим пријетњама. Њемачки канцелар Фридрих Мерц упозорио је на лажни осјећај безбједности у Њемачкој и позвао на веће одбрамбене напоре током посјете војсци прошле недјеље.
Шта је "Систем за хитно узбуњивање"
Кад је први пут тестиран, систем за хитно узбуњивање послао је поруку на телефоне грађана која је гласила:
"Озбиљно упозорење. Ово је тест хитних упозорења, нове услуге британске владе која ће вас упозорити ако постоји животно угрожавајућа опасност у близини. У стварној ванредној ситуацији, пратите упутства у упозорењу како бисте заштитили себе и друге. Посјетите Гов.ук/алертс за више информација. Ово је тест. Не треба да предузимате никакве акције".
Систем за хитне узбуне је дизајниран да брзо информише јавност о предстојећој пријетњи. Према британској влади, то би могло да укључи и:
- Озбиљне поплаве,
- Пожаре,
- Екстремне временске непогоде.
Како функционише тај систем
Једном када се упозорење пошаље, сви телефони у погођеном подручју ће емитовати гласни звук сирене, вибрирати и приказати упозорење. Звук и вибрација ће се активирати чак и ако је ваш телефон подешен на тихи режим. Влада не мора знати ваш број телефона да би послала поруку, сви телефони ће аутоматски да активирају упозорење, наводи “Дејли мејл”.
Сљедећи тест система за хитне узбуне широм земље ће се одржати у неком тренутку током наредне године. Тачан датум још није објављен.
Након тога, систем за хитне узбуне ће се наставити да се тестира једном сваке двије године.
Како се друге земље спремају
Слични системи се већ широко користе у многим другим земљама, првенствено за припрему на природне катастрофе.
Јапан има један од најсложенијих система на свијету, који комбинује сателитску и мобилну технологију емитовања. Овај систем је дио шире шеме под називом Ј-АЛЕРТ, која обавјештава јавност у случају земљотреса, цунамија, вулканске активности или ракетне пријетње.
Јужна Кореја често користи свој национални систем за емитовање порука преко мобилних телефона да упозори грађане на разне проблеме - од временских упозорења и ванредних ситуација до случајева несталих особа у локалној заједници.
САД имају сличан систем као Британија, који користи “бежична хитна упозорења” за слање порука које изгледају као СМС, са јединственим звуком и обрасцем вибрације.
Страхови од рата
Објава о предстојећем тесту хитног упозорења у Великој Британији долази у тренутку када све већи број људи постаје забринут због пријетње ратом.
Фокус свијета и даље је на сукобу на Блиском истоку. Иако је 24. јуна постигнут прекид ватре између Ирана и Израела, након што су америчке снаге бомбардовале три постројења за обогаћење уранијума у Ирану, иранско руководство се заклело да ће узвратити уколико дође до даљих напада.
Усред растуће забринутости, низ европских земаља предузео је мјере за побољшање спремности својих грађана. Раније ове године, ЕУ је издала савјет за својих готово 450 милиона становника да направе залихе за случајеве кризе које ће трајати најмање 72 сата.
У упозорењу се људи у 27 европских земаља савјетују да направе залихе:
- Флаширане воде,
- Енергетских плочица,
- Батеријских лампи,
- Торби за лична документа.
Грађани такође могу да приступе приручнику који помаже у припреми за “разне кризе, од потенцијалних сукоба до климатских катастрофа, пандемија и сајбер пријетњи”.
Слично томе, влада Француске је објавила приручник за преживљавање од 20 страна, који детаљно описује како се заштитити током оружаних сукоба, природних катастрофа и индустријских несрећа попут цурења радијације, подсјећа "Блиц".