Путин је у недјељу предложио одржавање једнаких преговора са Украјином, чији је циљ постизање трајног мира и окончавања рата. Иницијативу је поздравио украјински предсједник Володимир Зеленски, рекавши да је Кијев спреман на разговоре, али да Москва прво мора да пристане на моменталан прекид ватре.
Мировни преговори с Украјином које је предложио руски предсједник Владимир Путин обухватиће и нацрт споразума између двије земље из 2022. од којег се одустало, као и чињеницу да Русија под контролом држи готово петину украјинске територије, објавио је у недјељу Кремљ. Путин је у недјељу предложио одржавање једнаких преговора с Украјином, чији је циљ постизање трајног мира и окончање рата. Иницијативу је поздравио украјински предсједник Володимир Зеленски, рекавши да је Кијев спреман на разговоре, али да Москва прво мора да пристане на моменталан прекид ватре.
Савјетник Кремља за спољну политику Јуриј Ушаков новинарима је, након Путинове јутрошње изјаве казао да ће преговори што је Путин предложио у обзир узети и нацрт који је запостављен 2022., као и тренутну ситуацију на терену. Данима након руске инвазије на Украјину у фебруару 2022., Русија и Украјина започеле су преговоре у Бјелорусији. Ти преговори су касније настављени у Истанбулу. Нацрт који је тамо договорен и којим је постављен оквир за могуће рјешење сукоба познат је као "Истанбулски споразум". Али преговори су прекинути у мају, а руски званичници дуго су тврдили да се рјешење може постићи управо по узору на Истанбулски споразум.
И Стив Виткоф, специјални изасланик америчког предсједника Доналда Трампа недавно се осврнуо на нацрт из 2022. као потенцијални водич за постизање мира у будућности. Складно нацрту Украјина би пристала на трајну неутралност у замјену за међународне безбједносне гаранције пет сталних чланица Вијећа безбједности УН-а: Велике Британије, Кине, Француске, Русије и Сједињених Држава, али и осталих земаља, међу којима су Бјелорусија, Канада, Њемачка, Израел, Пољска и Турска.
(Телеграф)