Kим Џонг-Ун је прошлог викенда у Пјонгјангу учествовао на Петој националној конвенцији мајки, а обраћајући се управо њима, молећи их да "помогну да се заустави континуирани пад наталитета у земљи и ојачају националну моћ", врховни вођа чак је и заплакао.
"Заустављање пада наталитета и старања о дјеци и њиховом образовању, породичне су теме које се тичу свих нас и морамо их рјешавати с нашим женама и мајкама", рекао је Kим Џонг-Ун док је бијелом марамицом брисао сузе с лица.
Према извјештају УН из ове године, просјечан број дјеце који роди жена у Сјеверној Kореји је 1,8, чиме је само настављен пад у тој категорији.
Иако је Сјеверна Kореја једна од најсиромашнијих нација на свијету, промјена у њеној демографској структури слична је оној у богатим земљама, кажу стручњаци.
"Многе породице у Сјеверној Kореји не желе да имају више од једног дјетета јер знају да им за њихово одгајање и школовање треба пуно новца", рекао је Ан Kјунг-су, администратор сајта који се бави здравственим проблемима у Северној Kореји.
Пјонгјанг је 70-их и 80-их година спроводио програме контроле рађања како би успорио послијератни раст становништва. Стопа фертилитета у земљи забиљежила је велики пад након глади средином 90-их, кад је умрло стотине хиљада људи.