Бивши предсједник

Бајденов први интервју након одласка из Бијеле куће: Споменуо и Трампа

  • 07.05.2025. 08:14

Бивши предсједник САД Џозеф Бајден рекао је да притисак администрације Доналда Трампа на Украјину да се одрекне територије у корист Русије није ништа друго него "модерно удовољавање" Путину.

Бајден је, у првом интервјуу након одласка из Бијеле куће, рекао за ББЦ да је Владимир Путин вјеровао да је Украјина дио Русија и да је "свако ко мисли да ће он стати“ ако се нека територија уступи као дио мировног споразума, "једноставно наиван“.

Бајден је рекао да га брине нарушавање односа САД и ЕУ под Трампом и сматра да би то "могло да промијени модерну историју свијета".

У опширном интервјуу Џозеф Бајден је био суочен са питањима о својој политици према Украјини, као и о одлуци да се повуче из предсједничке трке 2024. године, и то касно у кампањи - након дебате у којој је дјеловао несигурно, што је изазвало сумње у његову способност и довело до кризе у Демократској странци.

Најљепше вијести - У Српској рођена 21 беба

Најљепше вијести - У Српској рођена 21 беба

Бајден се повукао мање од четири мјесеца прије новембарских избора. Када су га питали да ли је требало раније да се повуче и тако омогући више времена за избор замјене, Бајден је рекао да не мисли да би то промијенило ствари.

"Повукли смо се у тренутку када смо имали доброг кандидата“, навео је он.

"Ствари су се одвијале тако брзо да је било тешко отићи. И то је била тешка одлука. Мислим да је то била исправна одлука. Само... била је тешка", додао је бивши предсједник САД.

На питање о односу тренутне администрације према америчким савезницима, бивши предсједник је осудио Трампове изјаве о томе да САД треба да врате Панамски канал, купе Гренланд и претворе Канаду у 51. америчку савезну државу.

"Шта се, дођавола, овдје дешава? Који предсједник прича тако? То нисмо ми. Ми смо за слободу, демократију и прилику - а не за отимање", рекао је Бајден.

Ана Николић никад искренија о себи: ''Ја сам ходајућа контроверза''

Ана Николић никад искренија о себи: ''Ја сам ходајућа контроверза''

Бајден је био суочен са питањем да ли је дао довољно подршке Кијеву да не само одбрани своју територију, већ и побиједи у сукобу. Током три године борби, Бајденова администрација постепено је укидала ограничења у вези са коришћењем америчког оружја.

"Дали смо им све што им је било потребно да сачувају своју независност, и били смо спремни да реагујемо агресивније ако би Путин поново кренуо у офанзиву", тврди Бајден.

Коментарисао је и изјаве Трампове администрације да би Украјина можда требало да уступи дио територије како би се постигао мировни споразум.

Потпредсједник САД, Џеј Ди Венс, недавно је изнио америчку визију мировног плана за Украјину, рекавши да би се "територијална линија замрзла отприлике тамо гдје је данас" и додао да би и Украјина и Русија "морале да се одрекну дијела територије коју тренутно контролишу".

Министар одбране Пит Хегсет подржао је тај став, рекавши да је повратак на границе из 2014. године "нереалистичан".

Бајден сматра да је то "савремено умиривање", алудирајући на политику тадашњег британског премијера Невила Чембрлена, који је 1930-их покушао да удовољи Хитлеру како би избјегао рат - што је на крају пропало.

У индијским нападима погинуло 26, повријеђено 46 особа

У индијским нападима погинуло 26, повријеђено 46 особа

Такође је изразио забринутост да би Европа могла да изгуби повјерење у америчко вођство.

"Европски лидери се питају - па, шта сада да радим? Могу ли да се ослоним на Сједињене Државе? Хоће ли бити ту за нас?", каже Бајден.

Трамп је изјавио да очекује да Русија задржи Крим, који је анектирала 2014. године, и прошлог мјесеца је оптужио предсједника Украјине Володимира Зеленског да је нанио штету мировним преговорима одбацивши тај приједлог.

Према извјештајима, недавни амерички приједлози за прекид ватре укључују формално признање Крима као дијела Русије, као и де факто признање руске контроле над другим окупираним дијеловима Украјине. Бијела кућа те информације није званично потврдила.

"Немам миљенике. Не желим да имам миљенике. Желим да се постигне договор", рекао је Трамп прошлог мјесеца када су га питали о признавању руског суверенитета над Кримом, док је Венс прошле недјеље рекао "наравно да су Украјинци бијесни јер су нападнути".

‘Новаку смо измјерили сат и 15 минута, гледали смо се у чуду': Обрадовић занијемио, а Троицки се покупио и отишао

‘Новаку смо измјерили сат и 15 минута, гледали смо се у чуду': Обрадовић занијемио, а Троицки се покупио и отишао

"Али да ли ћемо наставити да губимо хиљаде и хиљаде војника због неколико километара територије, овамо или онамо?", додао је.

Притисци да се уступи дио територије не долазе само из Вашингтона - и градоначелник Кијева, Виталиј Кличко, рекао је прошлог мјесеца за ББЦ да би Украјина можда морала привремено да се одрекне територије.

Говорећи о Путину, Бајден је рекао: "Не разумијем како људи могу да мисле да ће диктатор, силеџија, бити задовољан ако му се допусти да узме велике дијелове туђе земље. Не разумијем"

Такође је изразио страх да би неке земље НАТО-а које се граниче са Русијом могле да попусте Путину ако Украјина на крају уступи земљу.

Првих 100 дана "Трампа 2.0"

Трамп се дуго противио обиму војне помоћи који је Бајден давао Украјини, тврдећи да жели да оконча крвопролиће. Прије тога је рекао да је Зеленски "свирао Бајдена као виолину".

Напетости између Бијеле куће и украјинског лидера избиле су у јавност у фебруару, када су Трамп и Венс пред камерама критиковали Зеленског и тражили да покаже већу захвалност за америчку помоћ.

"Сматрам да је то било испод нивоа Америке, начин на који се то одиграло", рекао је Бајден о том састанку.

Које доба дана је најпогодније за излагање сунцу?

Које доба дана је најпогодније за излагање сунцу?

Трамп и његови сарадници више пута су критиковали европске земље да не троше довољно на сопствену одбрану и превише се ослањају на САД.

Иако су САД највећи појединачни донатор Украјини, европске земље заједно су потрошиле више, према подацима њемачког института Киел који прати подршку Кијеву.

"Не разумијем како не могу да схвате да је снага у савезима. То доноси корист... Укупно гледано, чак нам и штеди новац", сматра Бајден.

На питање о првих 100 дана Трампове нове администрације, које су обиљежиле бројне извршне наредбе и велика смањења државне потрошње и бирократије, Бајден је истакао разлику између свог мандата и тренутне ситуације.

Трамп након напада Индије на Пакистан: Штета

Трамп након напада Индије на Пакистан: Штета

"Наша економија је расла. Берза је ишла навише. Наша глобална улога је јачала, ширили смо трговину,“ рекао је, описујући стање Америке када је напустио Бијелу кућу у јануару.

Трамп, с друге стране, тврди да преправља односе свијета са САД, балансира трговину, сузбија илегалну имиграцију и чини владу ефикаснијом. Прославио је првих 100 дана својим побједоносним говором прошле недјеље. Упитан шта мисли о почетку "Трампа 2.0"?

"Нека историја то процијени. Ја не видим ништа што је било тријумфално", рекао је он.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 22:25 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:40 Серија: Дивље пчеле (12+)

    '''Серија: Дивље пчеле (12+)

  • 23:30 Серија: Погледај у сутра (12+)

    ''Серија има чак 9 награда на престижном фестивалу француских серија и неколико номинација. Сигурни смо да ће вас 'Погледај у сутра' узбуркати и да ћете са нестрпљењем ишчекивати нове епизоде.