"Moram da spalim sve što sam postigla"

Avganistanke u strahu: Šta povratak talibana znači za žene?

  • Извор: Агенције
  • 16.08.2021. 16:16

Žena u vjenčanici na fotografiji preko cijelog zida i muškarac koji pokušava da je u potpunosti prefarba bijelom bojom – prizor koji je obišao svijet nakon što su talibanski borci ušli u Kabul u nedjelju. Nakon 20 godina, Avganistan je ponovo pod kontrolom talibana, a uz njihovu vlast raste i bojazan da će se žene u ovoj zemlji ponovo naći u podređenom položaju, bez imalo prava.

Nakon što su talibani ušli u Kabul i proglasili da je njihov rat završen u fokusu medijske pažnje su ispovijesti žena Avganistana koje strahuju za svoju budućnost s obzirom na to da će u novonastaloj situaciji morati da se povinuju šerijatu.


Od kada su američke trupe započele povlačenje, talibani su neprestano zauzimali dijelove države. Kada je grupa posljednji put vladala državom, od 1996. do 2001, žene nisu mogle da rade, djevojčicama nije bilo dozvoljeno da pohađaju školu, a žene su morale da pokriju lice i da budu u pratnji muškog rođaka ukoliko žele da izađu iz svojih domova.

One koje su kršile pravila, ponekad su trpjele ponižavanje i javno premlaćivanje od strane talibanske vjerske policije prema strogom tumačenju islamskog zakona, piše Independent.

Opisujući dan kada su Talibani ušli u Kabul dopisnica Glasa Amerike iz Avganistana napisala je da su oni napredovali mnogo brže od očekivanog i da su se 20 godina nakon svrgavanja sa vlasti vratili i preuzeli glavni grad bez ispaljenog metka.

Od jednog mladića sa kojim je pričala na ulici čula je da je "vlada predala Kabul Talibanima", a na pitanje da li se plaši za svoju budućnost jedan muškarac joj je rekao: "Sada je suština ostati živ".


"Moram da spalim sve što sam postigla"

Britanski "Gardijan" je prenio priču jedne Avganistanke, studentkinje, iz Kabula koja je rekla: "sada moram da spalim sve što sam postigla". U svojoj ispovijesti je rekla da je svuda oko sebe vidjela "strašna lica žena i ružna lica muškaraca koji mrze žene".

Avganistanke strahuju da će Talibani tući sve žene koje ne nose burke, a u javni prevoz ih ne primaju jer vozači ne žele da preuzmu odgovornost za njihov prevoz.

Još gore je, piše "Gardijan", po ulasku Talibana u Kabul za žene iz studentskog doma, koje su izvan Kabula, koje su bile uplašene i zbunjene oko toga gdje treba da idu, dok su im se muškarci smijali i dobacivali da idu i obuku burku i da su im "ovo posljednji dani na ulici".

"Kao žena, osjećam se kao da sam žrtva ovog političkog rata koji su započeli muškarci. Osjećam se kao da se više ne mogu glasno smijati, da više neću moći da slušam svoje omiljene pjesme, da se više ne mogu sastajati sa svojim prijateljima u omiljenom kafiću, ne mogu više nositi svoju omiljenu žutu haljinu ili ružičasti karmin. I ne mogu više da idem na posao ili da završim fakultet ...", rekla je u ispovijesti za "Gardijan" ova studentkinja, koja kaže da je po dolasku kući morala da sakrije svoj laptop i dokumenta. Neće više, kaže, moći ni da radi nokte u omiljenom kozmetičkom salonu, koji je, dodaje, preko noći prekrečen.

"Avganistanske žene su se mnogo žrtvovale za malo slobode koju su imale. Kao siroče tkala sam tepihe samo da bih se obrazovala. Suočila sam se sa mnogim finansijskim izazovima, ali sam imala mnogo planova za svoju budućnost. Nisam očekivala da će sve ovako završiti", rekla je ova Avganistanka.

Dodala je da je "sada rizično imati bilo kakvu ličnu kartu ili nagrade Američkog univerziteta".

"Za nas u Avganistanu nema posla", navela je ona.


"Smrt prijeti u svakom trenutku"

Ajša, istaknuta voditeljka vijesti i političkih emisija u Kabulu, gledala je, kaže, kako se njeni životni napori raspadaju u nekoliko sekundi.

"Dugo godina sam radila kao novinarka ... da podignem glas Avganistanaca, posebno Avganistanki, ali sada se naš identitet uništava i ništa nismo učinili da bismo to zaslužili", rekla je Ajša za Gardijan.

Život im je sada, ističe, ugrožen, zatvorene su u svojim kućama, a "smrt nam prijeti u svakom trenutku".

Ajša je jedna od desetine avganistanskih novinarki koje su proteklih sedmica govorile sa britanski dnevnik, a koje svakodnevno primaju prijetnje smrću od Talibana i od drugih koji se slažu da žene ne mogu biti ravnopravne sa muškarcima.

I sve one su, piše list, prvo zabrinute za sebe jer su djevojke i istovremeno novinarke.

Jedna od njih, po imenu Zeiba, koja je radila za jednu od najvećih avganistanskih medijskih mreža, što je značilo da njoj, njenom mužu i deci neće biti milostivo, rekla je.

Ona i drugi novinari grčevito su, kazala je, pokušavali da pošalju svoju dokumentaciju o identitetu i radu proslede u ambasade prije nego što unište svaki trag njihovog postojanja - fizički i na internetu.

  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм