Амбасадор Велике Британије у Мексику наводно је отишао са функције након што је раније ове године уперио оружје у једног од сарадника.
Вјерује се да снимак објављен на друштвеним мрежама, који је првобитно пренио Фајненшел тајмс, приказује Џона Бенџамина како нишани сапутнике у колима, за које се сматра да раде у амбасади.
"Дилери дроге у Мексику свакодневно убијају људе, а он се усуђује да се шали", стоји у посту на платформи Икс (бивши Твитер), гдје се процурјели снимак појавио.
Бенџамин за сада није коментарисао наводни догађај, који дјелује као неслана шала.
Канцеларија за иностране и послове Комонвелта, односно британско министарство спољних послова, саопштила је да су "свјесни инцидента" и да су "предузели одговарајуће мјере", али нису коментарисали Бенџамина.
Ипак, на сајту британске владе, он више није наведен као амбасадор у Мексику, а стоји да је ту функцију обављао"од 2021. до 2024. године".
Снимак приказује човјека, који личи на Бенџамина, како држи оружје у аутомобилу и нишани сапутнике.
У позадини се чује смијех. Један од сапутника одаје утисак да му је непријатно када се нишан окрене ка њему.
Прије него што је постао амбасадор у Мексику, Бенџамин је био амбасадор у Гани и Чилеу.
Има репутацију неконвенционалног дипломате и био је веома активан на друштвеним мрежама, а посебно на Иксу, гдје је имао велики број пратилаца.
Неријетко је директно одговарао на питања пратилаца, посебно о афричкој политици, фудбалу и рок музици, одајући утисак приступачнијег човјека од већине амбасадора.
Страствени обожавалац музике, Бенџамин је подстицао велике британске бендове и умјетнике да посјете Мексико, а неријетко их је позивао да га посјете у његовој резиденцији.
Деценијама је био главни контакт Ролингстонса у Канцеларији за иностране послове, помажући им у преговорима за концерте широм свијета.
Од када је 2021. године постао амбасадор у Мексику, посјетио је већи дио земље.
Вјерује се да се инцидент, који је процурио на друштвене мреже, одиграо на једном од путовања у државе Синалоа и Дуранго, које су под контролом нарко-картела, те је група путовала са обезбјеђењем.
У Мексику је прошле године убијено више од 30.000 људи.
Због проблема са насиљем, држава има веома рестриктивне законе о оружју и једну једину продавницу оружја, смјештену у војном комплексу Мексико Ситија.
Због тога је призор амбасадора како маше оружјем узнемирило не само запослене у амбасади, већ и многе Мексиканце.
Чини се да је путовање на север Мексика, које је требало да буде рутинско, означило срамотан крај веома дуге дипломатске каријере.