Наредних дана у Србији ће се задржати промјенљиво вријеме уз смјену сунчаних интервала и облачности, у ће уторак углавном суво, а од сриједе нови талас нестабилности - повремено с кишом, пљусковима и грмљавином, најавио је Републички хидрометеоролошки завод.
Након стабилније атмосфере у уторак, РХМЗ је упалио "жути“ метеоаларм за сриједу за цијелу Србију за локалну појаву грмљавине са или без падавина и пљусак кише или јаку кишу са количином падавина већом од 10 l/m² у периоду до три сата. Метеоролог Иван Ристић најављује и суперћелијске облаке.
У сриједу поподне очекују се непогоде и олујна линија формираће се јужније од Лознице. Линија ће се протезати у правцу Крупањ-Осечина-Ваљево-Мионица-Љиг и даље на исток, најавио је метеоролог Иван Ристић.
"Линија нестабилности премијештаће се споро према истоку и сјевероистоку према Београду, Браничеву и јужном Банату. Очекујем да у сриједу буде као прије двије недјеље, могућ је и град. Враћамо се у период када може сваког дана да буде непогода, града, ветра, а суперћелијски облаци ће бити од 10 до 15 километара у пречнику. Температура ће бити мајска, полако идемо ка вишим, између 22 и 26 степени, али ће за викенд бити опат мало свјежије, за 5 степени", каже Иван Ристић.
Метеоролог објашњава да је до овакве ситуације у атмосфери дошло након завршетка REX блока и доласка азорског антициклона по чијој периферији се према нама крећу таласи влажног ваздуха и доносе нам повремено наоблачења и кишу, али и непогоде тако да ће се тренд промјенљивог времена наставити до даљњег.
"Осим у уторак 20. маја, ове недјеље ће бити нестабилно са поподневним наоблачењима и пљусковима који понегдје могу бити праћени градом и олујним вјетром. Због новог пада температуре сљедеће суботе ће максимална температура бити између 17 и 21 степени. Остаје промењиво, киша ће бити до краја маја, не види јој се крај, падаће до даљњег", истиче Ристић.
Објављена је и препорука за заштиту од грмљавинских олуја. Наводи се да кумулонимбусе прате и неке од појава које могу бити опасне и штетне, а једна од њих је електрична активност.
"Под сијевањем се подразумијевају свјетлосни бљесци, док муње представљају видљиви ток електричног пражњења између облака и тла или унутар облака. Грмљавина представља звук који чујемо након електричног пражњења, док је гром појам који обухвата звучну и визуелну манифестацију електричног пражњења између облака и тла или предмета на тлу. Један кумулонимбус може донијети на десетине, стотине, па чак и на хиљаде електричних пражњења", наводи се у упозорењу.
(Мондо)