Страдале четири особе

Симптоми тровања амонијаком: Случај из Тополе потресао регион

  • Извор: Мондо.рс
  • 02.05.2025. 15:53

Незапамћена трагедија догодила се на породичној фарми у околини Тополе, када су погинуле четири особе. Након што је један мушкарац упао у септичку јаму, комшије су покушале да му помогну. Преминули су дјед, син, унук и комшија, док је жена у тешком стању усљед тровања амонијаком. Како изгледају симптоми тровања алкалном супстанцом и колико је опасно?

Тровање амонијаком најчешће погађа људе који раде у индустријама које користе овај гас. Амонијак - популарнији у прошлости - и даље је уобичајен као средство за чишћење у домаћинству (већина средстава за чишћење садржи у просјеку око 5 одсто амонијака, у распону од 1 до 10 одсто).

Шта је амонијак?

Амонијак је алкална супстанца без боје, а упркос свом мирису и иритантном дејству (очи, нос, грло) - узимање малих количина амонијака не представља значајну опасност. Ова супстанца се користи за кућне хемикалије, козметику, боје и као расхладно средство које се налази у великим расхладним уређајима.

3 знака до краја љета постају мајстори за новац: Јесте ли међу срећницима?

3 знака до краја љета постају мајстори за новац: Јесте ли међу срећницима?

Такође се користи за производњу соде, која је састојак папира, стакла и сапуна. Амонијак се такође користи за производњу синтетичких тканина и неких врста експлозива. Његова концентрација у средствима за чишћење и козметици је око 5 одсто, због чега је тровање приликом њихове употребе практично немогуће. Амонијак 27-30 одсто је такође комерцијално доступан и управо он може да изазове опекотине. Због тога га никада не треба чувати у кућама гдје су присутна и дјеца.

Тровање амонијаком је ријетко. Међутим, његова појава изазива опекотине коже на мјесту контакта са амонијаком, као и промјене у респираторном тракту, плућима, па чак и сљепило (ако се амонијак удише). С друге стране, тровање амонијаком преко дигестивног тракта изазива поремећаје цревне перисталтике и, у екстремним случајевима, смрт пацијента. Ризик од тровања јавља се код људи који раде у индустријама гдје се амонијак користи у производњи. Овај гас се такође ослобађа у великим количинама током разлагања материје, нпр. животињски измет.

Симптоми тровања амонијаком

Људи отровани амонијаком доживљавају мишићну слабост, конвулзије, прекомјерну моторичку активност и оштећење слуха. Ови симптоми се јављају чак и неколико минута након контакта са овим гасом. Временом се појављују додатни симптоми, у зависности од начина тровања и настале штете. Уколико дође до тровања као резултат контакта коже са течношћу, може доћи до оштећења коже и стварања болних пликова, као и плаве боје ноктију и усана. Удисање гаса доводи до бола у грлу при гутању, сувоће и пецкања у устима и отока усана.

У Скопље се враћа осам повријеђених у пожару у Кочанима

У Скопље се враћа осам повријеђених у пожару у Кочанима

Удисање амонијака такође може да доведе до:

оштећења доњих дисајних путева - пацијент доживљава отежано дисање, кашаљ, пуцање, кратак дах и притисак у предјелу плућа;

оштећења органа вида - долази до оштећења коњунктиве, што се манифестује кроз јако сузење и бол у очима; поред тога, може доћи до трајног или привременог губитка вида;

оштећење нервног система - повријеђена особа доживљава стање анксиозности и узнемирености; такође се примјећују јаке главобоље и ментални поремећаји;

оштећење срца - манифестује се убрзаним пулсом и, посљедично, губитком свијести.

Острво Бали остало без струје

Острво Бали остало без струје

Људи који се отрују амонијаком удисањем или гутањем у раствореном облику развијају оштећење дигестивног система. Манифестује се кроз отицање и црвенило слузокоже, мучнину, повраћање, бол иза грудне кости, штуцање, дијареју и задржавање урина. У најтежим случајевима, то може чак да доведе и до смрти пацијента.

Дијагноза и лијечење

Да бисте препознали тровање амонијаком, прије свега, потребно је да добијете информације о његовом гутању, контакту са тијелом или удисању. Прва помоћ особи која пати од тровања амонијаком подразумијева што бржи прекид контакта са токсичним гасом (укључујући и заштиту себе) и обезбјеђивање повријеђеној особи свјежег ваздуха, по могућству на хладном мјесту. Најбоље рјешење је напустити просторију у којој се догодило тровање.

У случају гутања амонијака, препоручује се попити чашу млијека или ако немате приступ млијеку, чашу воде. Ако је амонијак дошао у контакт са кожом, испрати је са доста воде. Удисање водене паре такође може да буде корисно. Ако повријеђена особа престане да дише, потребно је спровести реанимацију и позвати медицинску помоћ како би се пацијент брзо превезао у болницу.

Након разорног земљотреса пријети ризик од цунамија

Након разорног земљотреса пријети ризик од цунамија

Након што повријеђена особа стигне у хитну помоћ, обављају се консултације са љекаром опште праксе, а по потреби и са гастроентерологом, дерматологом или пулмологом. Даља прогноза зависи од обима оштећења изазваног амонијаком и концентрације супстанце и времена њеног излагања тијелу. Болничко лијечење је само симптоматско, јер не постоји један ефикасан лијек за ову врсту хемијског једињења.

Како спријечити тровање амонијаком?

Веома је важно поштовати прописе о здрављу и безбједности на мјесту гдје имамо контакт са амонијаком. Поред тога, пажљиво треба прочитати хемијске етикете и слиједити препоруке које се у њима налазе.

Поред тога, дјецу треба заштитити од контакта са амонијаком коришћењем одговарајућих заштитних средстава.

(Мондо.рс)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: