Obilne padavine pogodile su u nedjelju sjeverne, zapadne i centralne dijelove Srbije.
U dijelovima Beograda je za nešto manje od dva sata pala veća količina kiše nego za cijeli mjesec, 12 osoba je spaseno iz poplavljenih objekata, a u Čačku je zbog nevremena proglašena vanredna situacija.
Ponovo potop u @DomKulture_DKSG, uništeno više od hiljadu knjiga https://t.co/1OjIxCiNrw #dksg #beograd #poplava #nevreme #studenti pic.twitter.com/If8Rt8Zfm6
— Seecult portal (@SEEcult) June 23, 2019
Zbog posljedica obilnih kišnih padavina, koje su u popodnevnim časovima zahvatile teritoriju grada Beograda, pripadnici Sektora za vanredne situacije intervenisali su 37 puta i iz poplavljenih objekata spaseno je ukupno 12 osoba, saopštio je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.
Najvećih problema bilo je na teritoriji opštine Palilula, tačnije u naseljima Borča, Ovča, Krnjača i Kotež, gdje su i dalje na terenu pripadnici Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd, naveo je Marić.
Zamjenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i predsjednik Skupštine Grada Nikola Nikodijević obišli su sinoć Kanalizacionu crpnu stanicu u Borči, gdje je za pola sata, tokom nevremena u Beogradu, palo preko 100 litara vode po metru kvadratnom.
Vesić je naveo da je lijeva obala Dunava najviše pogođena nevremenom, jer na toj strani problem pravi i nepostojanje kanalizacione mreže.
Jezero u bloku 70. pic.twitter.com/RmGWS3p6AC
— Saša Ozmo (@ozmo_sasa) June 23, 2019
Zbog obilne kiše koja je pala u Beogradu, dio auto-puta na Novom Beogradu je poplavljen.
Na društvenim mrežama korisnici iz različitih dijelova Beograda okačili su snimke poplavljenih ulica, oborenog drveća, a u pojedinim dijelovima Novog Beograda došlo je i do nestanka struje.
Mediji prenose da je na Novom Beogradu u radnji "Uradi sam" kiša probila krov i da je voda lila kroz ventilacioni otvor.
U pojedinim dijelovima Beograda je za nešto manje od dva sata pala veća količina kiše nego za cijeli mjesec.
Prema aktuelnim podacima RHMZ, u Borči je palo oko 100 litara kiše po kvadratnom metru, dok je prosječna količina padavina na osnovu 100-godišnjeg niza za mjesec jun 85 litara, objasnila je za Tanjug Nevena Živanović, dežurna prognostičarka Zavoda.
Količina padavina bila je izrazito neujednačena, tako da je u pojedinim dijelovima prestonice palo manje od 10 litara, odnosno na Košutnjaku sedam litara i na Petlovom Brdu četiri litre, rekla je Živanović.
Znatno jače padavine pogodile su Zemun i Bežanijsku Kosu, gdje je tokom jakog grmljavinskog nevremena palo oko 50 do 60 litara kiše, navodi Živanović.
Today #Belgrade is under heavy flood. A huge
— Stefan Ćertić (@cs_networks) June 23, 2019
natural disaster all around the #Serbia. #worldnews #floods #Flood #Rain #Europe #Beograd #storm #Srbija pic.twitter.com/pxH8qLOXsl
Nevrijeme, praćeno jakom kišom pomiješanom sa sitnim gradom, grmljevinom i munjama, zadesilo je i dijelove Pomoravskog okruga, a najviše Despotovac, dijelove Ćuprije i Jagodine.
U Despotovcu je voda ušla u podrume desetine kuća.
Na državnom putu Drugog reda, Despotovac - Ćuprija mnogo je vode, a bujica sa okolnih njiva, koje su gotovo sve pod vodom, na put su mjestimično nanijele veliku količinu zemlje, mulja i kamenja.
Zbog nevremena koje je pogodilo Čačak, gradonačelnik Milun Todorović je na predlog Štaba za vanredne situacije proglasio vanrednu situaciju na teritoriji cijelog grada.
"Do sada je vanredno stanje bilo uvedeno u 19. mjesnih zajednica. Međutim u popodnevnim časovima obilan krupan grad i jaka kiša pogodila je sve dijelove grada i dodatno pogoršala situaciju. U crvenoj smo meteo zoni, tako da smo u pripravnosti i uveli smo konstantna dežurstva", rekao je Bratislav Zečević, načelnik Štaba za vanredne situacije, prenosi Rina.
U selu Družetici kod Gornjeg Milanovca grad je pričinio štetu u voćnjacima, a oštećeni su neki crijepovi i plastenici.
Na jugu Banata pao je grad veličine teniske loptice, a zbog jake kiše nastale su bujice na ulicama Kragujevca.
Grad veličine teniske loptice zabilježen je i u selu Gornja Gorevnica, Miokovcima, Lipnici, Viljuši, prenosi RTS.